Weather Aliso today
Weather forecast Aliso April 28, 2026
From morning untill noon partly cloudy, later morning initially partly cloudy, later cloudy, in the afternoon initially cloudy, later overcast. The highest temperature 19 °C. At night clear. The lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Aliso, California, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 AM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1016 hPa | 83 % | 7 °C | 19 % | 0% | 5% | 14% | 3% | |
| 11 AM
2 PM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1016 hPa | 43 % | 6 °C | 75 % | 0% | 75% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 PM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southwest |
1014 hPa | 52 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 PM
2 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1017 hPa | 79 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east |
1016 hPa | 78 % | 7 °C | 12 % | 0% | 12% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 PM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1017 hPa | 50 % | 9 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 PM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-southwest |
1015 hPa | 47 % | 8 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 11 PM
2 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1016 hPa | 72 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Aliso, California, USA - information
State: California, USAGPS coordinates: 33.7270; -117.8331
Time zone: America / Los Angeles
time difference in hours with time in US is -9 hours
Something wrong, something missing?
Weather Aliso, California, USA. Weather forecast Aliso.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Aliso is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Aliso
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Aliso
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:05 am | 7:32 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:48 pm | 13:27 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:38 am | 7:59 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:07 am | 8:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:34 am | 9:03 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:04 pm | 04/28/2026 4:20 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |