Weather Yunak today
| 14 °C | 12 °C | 5 pm | |
| 11 °C | 9 °C | 7 pm | |
| 8 °C | 7 °C | 9 pm | |
| 7 °C | 5 °C | 11 pm |
sunrise 6:07 am
sunset 8:07 pm
HOURLY
sunset 8:07 pm
Weather forecast Yunak April 28, 2026
Afternoon in the afternoon cloudy, in the evening initially cloudy, later partly cloudy. The highest temperature 16 °C. At night cloudy. The lowest temperature 7 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Yunak, Bulgaria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1019 hPa | 55 % | 6 °C | 78 % | 0% | 0% | 0% | 78% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southeast |
1019 hPa | 56 % | 7 °C | 46 % | 0% | 0% | 0% | 46% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-southeast |
1018 hPa | 56 % | 7 °C | 42 % | 0% | 42% | 0% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-southeast |
1018 hPa | 58 % | 6 °C | 53 % | 0% | 46% | 22% | 14% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-southeast |
1018 hPa | 59 % | 6 °C | 99 % | 0% | 3% | 7% | 99% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southeast |
1018 hPa | 57 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-southeast |
1018 hPa | 63 % | 4 °C | 49 % | 0% | 0% | 16% | 39% | |
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1018 hPa | 71 % | 4 °C | 15 % | 0% | 0% | 1% | 14% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1019 hPa | 73 % | 4 °C | 9 % | 0% | 0% | 3% | 7% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1020 hPa | 81 % | 4 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
| 11 PM
4 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1020 hPa | 85 % | 4 °C | 50 % | 0% | 0% | 1% | 50% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1020 hPa | 87 % | 4 °C | 14 % | 0% | 0% | 3% | 10% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1020 hPa | 89 % | 4 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1020 hPa | 90 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1019 hPa | 92 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1019 hPa | 95 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1019 hPa | 99 % | 4 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1020 hPa | 99 % | 4 °C | 98 % | 97% | 98% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| fog | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1020 hPa | 99 % | 4 °C | 99 % | 98% | 99% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| fog | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1020 hPa | 97 % | 5 °C | 98 % | 97% | 98% | 2% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1020 hPa | 90 % | 7 °C | 53 % | 0% | 52% | 4% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1020 hPa | 79 % | 7 °C | 50 % | 0% | 2% | 49% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1019 hPa | 67 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 25% | |
| 12 PM
5 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southeast |
1019 hPa | 57 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 88% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1019 hPa | 50 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 14% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southeast |
1018 hPa | 46 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 57% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southeast |
1018 hPa | 46 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 59% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1018 hPa | 53 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 97% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-southeast |
1018 hPa | 64 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 97% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1018 hPa | 74 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1018 hPa | 81 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 79% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1018 hPa | 85 % | 8 °C | 100 % | 0% | 15% | 100% | 59% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1019 hPa | 86 % | 8 °C | 100 % | 0% | 60% | 100% | 53% | |
| 10 PM
3 PM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.1 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
1019 hPa | 87 % | 8 °C | 100 % | 0% | 92% | 100% | 85% | |
| 11 PM
4 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.4 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1019 hPa | 88 % | 8 °C | 100 % | 0% | 93% | 100% | 25% | |
Yunak, Bulgaria - information
State: BulgariaGPS coordinates: 43.0782; 27.6121
Time zone: Europe / Sofia
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Yunak, Bulgaria. Weather forecast Yunak.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Yunak is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Yunak
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Yunak
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 8:07 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:07 pm | 13:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:36 am | 8:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:59 am | 9:15 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:18 am | 9:56 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:54 pm | 04/28/2026 4:28 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |