Weather Vasil Levski long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Vasil Levski for ten days.
Friday, May 1
12 / 6°C
| 0.8 mm | 34 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Vasil Levski, Bulgaria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| light rain | 7 °C 4 °C |
0.2 mm | 10.0 m/s36 km/h north-northeast |
1022 hPa | 86 % | 4 °C | 100 % | 0% | 71% | 100% | 100% | |
| 1 AM
6 PM
| light rain | 7 °C 4 °C |
0.2 mm | 9.6 m/s35 km/h north-northeast |
1022 hPa | 84 % | 4 °C | 100 % | 0% | 53% | 100% | 100% | |
| 2 AM
7 PM
| light rain | 7 °C 4 °C |
0.2 mm | 9.3 m/s33 km/h north-northeast |
1022 hPa | 85 % | 4 °C | 100 % | 0% | 68% | 100% | 100% | |
| 3 AM
8 PM
| light rain | 6 °C 3 °C |
0.1 mm | 9.0 m/s32 km/h north |
1022 hPa | 87 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h north |
1022 hPa | 86 % | 4 °C | 100 % | 0% | 82% | 94% | 100% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h north |
1022 hPa | 85 % | 3 °C | 100 % | 0% | 37% | 96% | 100% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 8.7 m/s31 km/h north |
1022 hPa | 82 % | 3 °C | 100 % | 0% | 50% | 64% | 100% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h north |
1022 hPa | 82 % | 2 °C | 100 % | 0% | 16% | 12% | 100% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h north |
1022 hPa | 82 % | 3 °C | 100 % | 0% | 3% | 44% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h north |
1022 hPa | 72 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 50% | 100% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h north |
1022 hPa | 67 % | 3 °C | 83 % | 0% | 3% | 10% | 82% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 9.3 m/s33 km/h north-northeast |
1022 hPa | 55 % | 2 °C | 69 % | 0% | 21% | 21% | 59% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 9.6 m/s35 km/h north-northeast |
1022 hPa | 51 % | 1 °C | 84 % | 0% | 10% | 16% | 79% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 9.6 m/s35 km/h north-northeast |
1022 hPa | 49 % | 1 °C | 85 % | 0% | 3% | 12% | 83% | |
| 2 PM
7 AM
| partly cloudy | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 9.6 m/s35 km/h northeast |
1022 hPa | 47 % | 1 °C | 32 % | 0% | 15% | 26% | 7% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 11 °C 7 °C |
0.1 mm | 9.5 m/s34 km/h northeast |
1022 hPa | 50 % | 1 °C | 56 % | 0% | 5% | 28% | 39% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1023 hPa | 70 % | 2 °C | 46 % | 0% | 0% | 43% | 5% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north |
1022 hPa | 69 % | 1 °C | 64 % | 0% | 0% | 15% | 58% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 8 °C 5 °C |
0.3 mm | 6.4 m/s23 km/h north |
1022 hPa | 59 % | 0 °C | 14 % | 0% | 0% | 7% | 6% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north-northeast |
1021 hPa | 46 % | 0 °C | 98 % | 0% | 56% | 98% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1020 hPa | 65 % | 0 °C | 23 % | 0% | 22% | 2% | 0% | |
Vasil Levski, Bulgaria - information
State: BulgariaGPS coordinates: 43.4304; 28.1641
Time zone: Europe / Sofia
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Vasil Levski, Bulgaria. Weather forecast Vasil Levski.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Vasil Levski is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Vasil Levski
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6 am | 8:09 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:04 pm | 14:09 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:28 am | 8:41 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:50 am | 9:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:08 am | 10:01 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:10 pm | 05/01/2026 5:24 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |