Weather Topola today
Weather forecast Topola April 29, 2026
During the day morning cloudy, later morning overcast, in the evening initially overcast, later partly cloudy. The highest temperature 12 °C. Total rainfall 0.3 mm. At night clear. The lowest temperature 6 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Topola, Bulgaria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1017 hPa | 87 % | 6 °C | 56 % | 0% | 18% | 46% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.3 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1018 hPa | 92 % | 8 °C | 99 % | 0% | 31% | 0% | 99% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southeast |
1017 hPa | 69 % | 6 °C | 100 % | 0% | 18% | 95% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1018 hPa | 78 % | 4 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1018 hPa | 84 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southeast |
1019 hPa | 70 % | 5 °C | 19 % | 0% | 18% | 0% | 0% | |
Topola, Bulgaria - information
State: BulgariaGPS coordinates: 43.4198; 28.2667
Time zone: Europe / Sofia
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Topola, Bulgaria. Weather forecast Topola.
Topola - weather nearby - bigger cities
Topola - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Topola is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Topola
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Topola
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:02 am | 8:06 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:04 pm | 14:03 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:31 am | 8:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:53 am | 9:15 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:12 am | 9:57 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:58 pm | 04/29/2026 4:43 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |