Weather Solnik today
| 12 °C | 10 °C | 5 pm | |
| 10 °C | 9 °C | 7 pm | |
| 8 °C | 6 °C | 9 pm | |
| 7 °C | 5 °C | 11 pm |
sunrise 6:07 am
sunset 8:06 pm
HOURLY
sunset 8:06 pm
Weather forecast Solnik April 28, 2026
During the day morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later clear. The highest temperature 14 °C. At night the lowest temperature 6 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Solnik, Bulgaria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 4 AM
9 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1021 hPa | 76 % | 2 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 27% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1020 hPa | 77 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
1020 hPa | 79 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
1020 hPa | 79 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1020 hPa | 75 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1020 hPa | 67 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1020 hPa | 64 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1020 hPa | 59 % | 5 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 12 PM
5 AM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1020 hPa | 58 % | 5 °C | 17 % | 0% | 0% | 0% | 17% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southeast |
1020 hPa | 58 % | 5 °C | 60 % | 0% | 0% | 0% | 60% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h southeast |
1019 hPa | 57 % | 5 °C | 100 % | 0% | 3% | 0% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1019 hPa | 57 % | 4 °C | 75 % | 0% | 5% | 0% | 73% | |
| 4 PM
9 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southeast |
1019 hPa | 58 % | 4 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 5 PM
10 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h southeast |
1019 hPa | 60 % | 4 °C | 13 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-southeast |
1019 hPa | 64 % | 4 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
| 7 PM
12 PM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1019 hPa | 69 % | 5 °C | 37 % | 0% | 0% | 3% | 34% | |
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1018 hPa | 79 % | 5 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southeast |
1019 hPa | 85 % | 5 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1020 hPa | 85 % | 5 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1020 hPa | 86 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1020 hPa | 87 % | 4 °C | 2 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1020 hPa | 88 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1020 hPa | 88 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1020 hPa | 89 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1019 hPa | 90 % | 4 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 5 AM
10 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1019 hPa | 90 % | 4 °C | 13 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1019 hPa | 90 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1020 hPa | 90 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1020 hPa | 83 % | 7 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1020 hPa | 75 % | 6 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southeast |
1020 hPa | 69 % | 6 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1020 hPa | 62 % | 6 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southeast |
1020 hPa | 57 % | 5 °C | 19 % | 0% | 0% | 19% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southeast |
1019 hPa | 55 % | 5 °C | 25 % | 0% | 0% | 5% | 20% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south-southeast |
1019 hPa | 60 % | 6 °C | 79 % | 0% | 0% | 0% | 79% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h southeast |
1019 hPa | 61 % | 6 °C | 42 % | 0% | 0% | 1% | 41% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southeast |
1018 hPa | 64 % | 6 °C | 82 % | 0% | 0% | 12% | 80% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1018 hPa | 69 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 99% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1018 hPa | 77 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 93% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southeast |
1018 hPa | 82 % | 8 °C | 99 % | 0% | 23% | 50% | 96% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1018 hPa | 87 % | 8 °C | 100 % | 0% | 39% | 100% | 35% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-southeast |
1019 hPa | 87 % | 8 °C | 100 % | 0% | 50% | 100% | 100% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-southeast |
1019 hPa | 86 % | 8 °C | 100 % | 0% | 78% | 100% | 89% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-southeast |
1019 hPa | 86 % | 8 °C | 100 % | 0% | 76% | 100% | 85% | |
Solnik, Bulgaria - information
State: BulgariaGPS coordinates: 42.9197; 27.6563
Time zone: Europe / Sofia
time difference in hours with time in US is +1 hours
Altitude: 230 m
The administrative part:
- Varna, Varna
- Gradska Obshtina Georgi Traykov, Dolni Chiflik, Varna
Something wrong, something missing?
Weather Solnik, Bulgaria. Weather forecast Solnik.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Solnik is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Solnik
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Solnik
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 8:06 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:06 pm | 13:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:36 am | 8:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:59 am | 9:14 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:19 am | 9:56 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:54 pm | 04/28/2026 4:27 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |