Weather Rosen, Pazardzhit today
Weather forecast Rosen, Pazardzhit April 29, 2026
Evening in the evening rain showers. The highest temperature 17 °C. Total rainfall 1.9 mm. At night rain. The lowest temperature 13 °C. Total rainfall 4.3 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Rosen, Pazardzhit, Bulgaria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 6 PM
11 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1016 hPa | 65 % | 10 °C | 99 % | 0% | 1% | 97% | 99% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1016 hPa | 68 % | 10 °C | 81 % | 0% | 3% | 18% | 77% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east |
1017 hPa | 81 % | 12 °C | 71 % | 0% | 4% | 30% | 59% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east-northeast |
1017 hPa | 83 % | 11 °C | 35 % | 0% | 0% | 22% | 16% | |
| 10 PM
3 PM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h west-southwest |
1017 hPa | 85 % | 11 °C | 32 % | 0% | 10% | 18% | 10% | |
| 11 PM
4 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northwest |
1017 hPa | 87 % | 10 °C | 53 % | 0% | 14% | 33% | 22% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| heavy rain showers | 12 °C 12 °C |
1.2 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1017 hPa | 89 % | 10 °C | 83 % | 0% | 3% | 70% | 49% | |
| 1 AM
6 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.5 mm | 1.2 m/s4 km/h west-northwest |
1017 hPa | 91 % | 10 °C | 91 % | 0% | 18% | 88% | 28% | |
| 2 AM
7 PM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1017 hPa | 92 % | 10 °C | 99 % | 0% | 39% | 96% | 74% | |
| 3 AM
8 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.5 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1017 hPa | 93 % | 11 °C | 100 % | 0% | 97% | 100% | 88% | |
| 4 AM
9 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.7 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1017 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 91% | |
| 5 AM
10 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.9 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1017 hPa | 94 % | 11 °C | 100 % | 0% | 72% | 93% | 98% | |
| 6 AM
11 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.2 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1018 hPa | 94 % | 10 °C | 99 % | 0% | 83% | 71% | 93% | |
| 7 AM
12 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.5 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1018 hPa | 92 % | 10 °C | 95 % | 0% | 86% | 74% | 53% | |
| 8 AM
1 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.4 mm | 2.7 m/s10 km/h west |
1018 hPa | 90 % | 10 °C | 92 % | 0% | 77% | 68% | 58% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.1 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1018 hPa | 83 % | 10 °C | 96 % | 0% | 81% | 64% | 77% | |
| 10 AM
3 AM
| rain | 14 °C 13 °C |
0.5 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1018 hPa | 77 % | 9 °C | 99 % | 0% | 89% | 75% | 95% | |
| 11 AM
4 AM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.4 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1019 hPa | 78 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 91% | 76% | |
| 12 PM
5 AM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.8 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1019 hPa | 81 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 69% | |
| 1 PM
6 AM
| heavy rain | 12 °C 11 °C |
1.3 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1018 hPa | 83 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 2 PM
7 AM
| heavy rain | 13 °C 12 °C |
2.9 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1019 hPa | 82 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain | 12 °C 11 °C |
4.6 mm | 5.6 m/s20 km/h west-northwest |
1020 hPa | 87 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 4 PM
9 AM
| heavy rain | 9 °C 7 °C |
3.2 mm | 5.6 m/s20 km/h west-northwest |
1020 hPa | 89 % | 7 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 100% | |
| 5 PM
10 AM
| heavy rain | 9 °C 7 °C |
2.0 mm | 5.4 m/s19 km/h west-northwest |
1021 hPa | 89 % | 6 °C | 100 % | 0% | 98% | 100% | 100% | |
| 6 PM
11 AM
| heavy rain | 8 °C 6 °C |
1.8 mm | 4.6 m/s17 km/h west-northwest |
1021 hPa | 88 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| heavy rain | 8 °C 6 °C |
1.4 mm | 4.4 m/s16 km/h west-northwest |
1022 hPa | 87 % | 5 °C | 100 % | 0% | 65% | 100% | 100% | |
| 8 PM
1 PM
| rain | 7 °C 5 °C |
0.9 mm | 4.4 m/s16 km/h west-northwest |
1022 hPa | 87 % | 5 °C | 100 % | 0% | 46% | 100% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| rain | 7 °C 5 °C |
0.9 mm | 4.0 m/s14 km/h northwest |
1023 hPa | 88 % | 5 °C | 100 % | 0% | 81% | 100% | 100% | |
| 10 PM
3 PM
| heavy rain | 6 °C 4 °C |
1.1 mm | 3.5 m/s13 km/h northwest |
1024 hPa | 88 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| heavy rain | 6 °C 4 °C |
1.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-northwest |
1024 hPa | 90 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
Rosen, Pazardzhit, Bulgaria - information
State: BulgariaGPS coordinates: 42.3167; 24.3667
Time zone: Europe / Sofia
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Rosen, Pazardzhit, Bulgaria. Weather forecast Rosen, Pazardzhit.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Rosen, Pazardzhit is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Rosen, Pazardzhit
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Rosen, Pazardzhit
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:20 am | 8:19 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:19 pm | 13:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:49 am | 8:50 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:13 am | 9:27 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:33 am | 10:08 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:14 pm | 04/29/2026 5 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |