Weather Planinitsa, Pernik today
Weather forecast Planinitsa, Pernik April 29, 2026
During the day morning heavy rain, later morning rain, in the afternoon initially rain, later heavy rain showers, in the evening initially heavy rain showers, later light rain showers. The highest temperature 15 °C. Total rainfall 17.0 mm. At night overcast. The lowest temperature 8 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Planinitsa, Pernik, Bulgaria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| heavy rain | 8 °C 7 °C |
6.3 mm | 0.9 m/s3 km/h north |
1012 hPa | 95 % | 7 °C | 100 % | 0% | 50% | 100% | 39% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 9 °C 8 °C |
3.2 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1013 hPa | 97 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 44% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain showers | 13 °C 12 °C |
6.8 mm | 0.9 m/s3 km/h east-southeast |
1011 hPa | 72 % | 8 °C | 78 % | 0% | 39% | 68% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| light rain showers | 10 °C 10 °C |
0.7 mm | 0.2 m/s1 km/h south-southwest |
1011 hPa | 96 % | 9 °C | 57 % | 0% | 21% | 28% | 30% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1012 hPa | 98 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 83% | 25% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.3 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1012 hPa | 90 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 69% | 32% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 11 °C 9 °C |
1.2 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1014 hPa | 71 % | 5 °C | 100 % | 0% | 99% | 39% | 83% | |
| 9 PM
2 PM
| rain | 5 °C 3 °C |
4.5 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1018 hPa | 88 % | 3 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 96% | |
Planinitsa, Pernik, Bulgaria - information
State: BulgariaGPS coordinates: 42.5989; 22.8793
Time zone: Europe / Sofia
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Planinitsa, Pernik, Bulgaria. Weather forecast Planinitsa, Pernik.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Planinitsa, Pernik is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Planinitsa, Pernik
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Planinitsa, Pernik
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:25 am | 8:26 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:25 pm | 14:00 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:54 am | 8:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:18 am | 9:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:37 am | 10:15 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:20 pm | 04/29/2026 5:06 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |