Weather Odŭrtsi long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Odŭrtsi for ten days.
Monday, May 4
12 / 6°C
| 0.5 mm | 6 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Odŭrtsi, Bulgaria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1017 hPa | 70 % | 1 °C | 100 % | 0% | 89% | 100% | 94% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain | 9 °C 7 °C |
0.5 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1018 hPa | 73 % | 4 °C | 99 % | 0% | 43% | 99% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1018 hPa | 64 % | 5 °C | 25 % | 0% | 14% | 21% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southeast |
1018 hPa | 82 % | 5 °C | 8 % | 0% | 8% | 0% | 0% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1017 hPa | 87 % | 4 °C | 67 % | 0% | 67% | 3% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.1 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1017 hPa | 74 % | 7 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1016 hPa | 53 % | 7 °C | 60 % | 0% | 37% | 46% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1016 hPa | 80 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Odŭrtsi, Bulgaria - information
State: BulgariaGPS coordinates: 43.4399; 27.9631
Time zone: Europe / Sofia
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Odŭrtsi, Bulgaria. Weather forecast Odŭrtsi.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Odŭrtsi is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Odŭrtsi
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:56 am | 8:13 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:04 pm | 14:16 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:24 am | 8:46 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:46 am | 9:24 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:03 am | 10:08 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 10:27 pm | 05/04/2026 6:57 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |