Weather Mrakhori the day after tomorrow
Weather forecast Mrakhori May 1, 2026
During the day morning light rain, later morning rain showers, in the afternoon initially rain showers, later cloudy. The highest temperature 9 °C. Total rainfall 2.0 mm. At night overcast. The lowest temperature 2 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Mrakhori, Bulgaria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| rain | 2 °C 0 °C |
0.4 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1026 hPa | 99 % | 2 °C | 100 % | 25% | 100% | 98% | 21% | |
| 1 AM
6 PM
| rain | 2 °C 0 °C |
0.3 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1026 hPa | 98 % | 2 °C | 100 % | 25% | 100% | 83% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| light rain | 2 °C 0 °C |
0.1 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1025 hPa | 99 % | 2 °C | 100 % | 53% | 100% | 73% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| fog | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1025 hPa | 98 % | 2 °C | 100 % | 53% | 100% | 64% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| fog | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1025 hPa | 97 % | 2 °C | 93 % | 25% | 93% | 31% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1025 hPa | 98 % | 2 °C | 100 % | 23% | 100% | 1% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| light rain | 3 °C 1 °C |
0.1 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1026 hPa | 97 % | 2 °C | 100 % | 25% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| fog | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1026 hPa | 96 % | 2 °C | 100 % | 25% | 100% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| light rain | 3 °C 1 °C |
0.1 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1026 hPa | 95 % | 1 °C | 98 % | 24% | 98% | 4% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 3 °C 1 °C |
0.3 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1026 hPa | 92 % | 1 °C | 77 % | 25% | 77% | 7% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| light rain showers | 4 °C 2 °C |
0.1 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1026 hPa | 85 % | 2 °C | 39 % | 0% | 39% | 8% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| rain showers | 6 °C 4 °C |
0.3 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1026 hPa | 78 % | 2 °C | 41 % | 0% | 38% | 17% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1026 hPa | 68 % | 1 °C | 38 % | 0% | 25% | 23% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| light rain showers | 7 °C 4 °C |
0.1 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1025 hPa | 60 % | 0 °C | 56 % | 0% | 42% | 26% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| light rain showers | 8 °C 5 °C |
0.2 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1025 hPa | 58 % | 0 °C | 58 % | 0% | 44% | 27% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain showers | 8 °C 5 °C |
0.2 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1025 hPa | 55 % | 0 °C | 69 % | 0% | 61% | 31% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1024 hPa | 53 % | 0 °C | 71 % | 0% | 63% | 53% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1024 hPa | 53 % | 0 °C | 96 % | 0% | 96% | 78% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1024 hPa | 55 % | 0 °C | 68 % | 0% | 56% | 49% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1024 hPa | 57 % | 0 °C | 92 % | 0% | 90% | 78% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1024 hPa | 60 % | 0 °C | 40 % | 0% | 35% | 23% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1025 hPa | 67 % | 0 °C | 21 % | 0% | 11% | 18% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1025 hPa | 72 % | -1 °C | 9 % | 0% | 3% | 8% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1025 hPa | 72 % | -1 °C | 2 % | 0% | 1% | 2% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1026 hPa | 72 % | -2 °C | 4 % | 0% | 1% | 3% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south |
1026 hPa | 71 % | -2 °C | 33 % | 0% | 26% | 25% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southwest |
1025 hPa | 68 % | -3 °C | 100 % | 0% | 62% | 97% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1025 hPa | 66 % | -2 °C | 100 % | 0% | 82% | 100% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1025 hPa | 64 % | -2 °C | 95 % | 0% | 51% | 95% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-southwest |
1024 hPa | 64 % | -3 °C | 100 % | 0% | 47% | 100% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1024 hPa | 60 % | -3 °C | 99 % | 0% | 67% | 99% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1024 hPa | 64 % | -2 °C | 100 % | 0% | 83% | 99% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1025 hPa | 67 % | -1 °C | 100 % | 0% | 98% | 99% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 5 °C 2 °C |
1.4 mm | 3.2 m/s12 km/h west |
1025 hPa | 62 % | -1 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 7 °C 4 °C |
1.6 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1024 hPa | 63 % | 0 °C | 74 % | 0% | 42% | 66% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.2 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northwest |
1024 hPa | 93 % | 3 °C | 100 % | 0% | 46% | 100% | 0% | |
Mrakhori, Bulgaria - information
State: BulgariaGPS coordinates: 42.9167; 25.2667
Time zone: Europe / Sofia
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Mrakhori, Bulgaria. Weather forecast Mrakhori.
Mrakhori - weather nearby - bigger cities
Mrakhori - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Mrakhori is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Mrakhori
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:12 am | 8:19 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:16 pm | 14:06 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:41 am | 8:51 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:04 am | 9:28 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:22 am | 10:10 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:21 pm | 05/01/2026 5:37 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |