Weather Malŭk Izvor today
| 14 °C | 13 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 15 °C | 3 pm | |
| 15 °C | 14 °C | 5 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 10 pm |
sunrise 6:20 am
sunset 8:22 pm
HOURLY
sunset 8:22 pm
Weather forecast Malŭk Izvor April 29, 2026
During the day morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later overcast, in the evening initially overcast, later heavy rain. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 7.8 mm. At night the lowest temperature 7 °C. Total rainfall 6.0 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Malŭk Izvor, Bulgaria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1016 hPa | 82 % | 4 °C | 73 % | 0% | 3% | 61% | 28% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1016 hPa | 78 % | 5 °C | 93 % | 0% | 7% | 91% | 25% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1017 hPa | 80 % | 6 °C | 85 % | 0% | 3% | 76% | 36% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1017 hPa | 77 % | 8 °C | 78 % | 0% | 0% | 77% | 14% | |
| 10 AM
3 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1018 hPa | 68 % | 7 °C | 93 % | 0% | 0% | 75% | 69% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1018 hPa | 66 % | 7 °C | 93 % | 0% | 1% | 88% | 46% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1018 hPa | 68 % | 8 °C | 59 % | 0% | 0% | 50% | 24% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1017 hPa | 62 % | 8 °C | 59 % | 0% | 4% | 35% | 35% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1017 hPa | 57 % | 7 °C | 100 % | 0% | 6% | 84% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1017 hPa | 56 % | 7 °C | 100 % | 0% | 18% | 27% | 100% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1016 hPa | 57 % | 7 °C | 100 % | 0% | 93% | 68% | 100% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1016 hPa | 56 % | 6 °C | 100 % | 0% | 58% | 46% | 100% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1016 hPa | 54 % | 5 °C | 100 % | 0% | 7% | 36% | 99% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north |
1016 hPa | 61 % | 6 °C | 99 % | 0% | 22% | 89% | 89% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north |
1017 hPa | 69 % | 7 °C | 90 % | 0% | 34% | 47% | 75% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northeast |
1017 hPa | 68 % | 5 °C | 92 % | 0% | 35% | 54% | 82% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-southeast |
1017 hPa | 68 % | 5 °C | 100 % | 0% | 26% | 100% | 29% | |
| 11 PM
4 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.5 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
1018 hPa | 71 % | 6 °C | 100 % | 0% | 82% | 100% | 12% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| heavy rain | 10 °C 9 °C |
2.5 mm | 1.2 m/s4 km/h west-northwest |
1019 hPa | 81 % | 6 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 96% | |
| 1 AM
6 PM
| heavy rain | 9 °C 8 °C |
2.2 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1019 hPa | 94 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 2 AM
7 PM
| heavy rain | 9 °C 8 °C |
2.4 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1019 hPa | 98 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 98% | |
| 3 AM
8 PM
| heavy rain | 8 °C 7 °C |
2.1 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1020 hPa | 99 % | 7 °C | 100 % | 14% | 100% | 100% | 81% | |
| 4 AM
9 PM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.7 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1020 hPa | 99 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 79% | |
| 5 AM
10 PM
| heavy rain | 7 °C 6 °C |
1.2 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1020 hPa | 99 % | 7 °C | 100 % | 10% | 100% | 100% | 84% | |
| 6 AM
11 PM
| heavy rain | 7 °C 6 °C |
1.2 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1020 hPa | 99 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 98% | |
| 7 AM
12 AM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.4 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1020 hPa | 99 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 96% | |
| 8 AM
1 AM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.5 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1021 hPa | 98 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.7 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1021 hPa | 97 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 10 AM
3 AM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.9 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1021 hPa | 96 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 11 AM
4 AM
| heavy rain | 6 °C 4 °C |
1.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northwest |
1022 hPa | 96 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 85% | |
| 12 PM
5 AM
| heavy rain | 6 °C 4 °C |
1.4 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1022 hPa | 97 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 98% | |
| 1 PM
6 AM
| heavy rain | 6 °C 4 °C |
2.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1022 hPa | 96 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 98% | |
| 2 PM
7 AM
| heavy rain | 5 °C 3 °C |
1.9 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1023 hPa | 97 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain | 5 °C 3 °C |
1.9 mm | 3.9 m/s14 km/h north |
1024 hPa | 96 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 4 PM
9 AM
| heavy rain | 4 °C 2 °C |
1.9 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1024 hPa | 97 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 5 PM
10 AM
| heavy rain | 4 °C 2 °C |
1.5 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1024 hPa | 98 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 6 PM
11 AM
| heavy rain | 3 °C 1 °C |
1.1 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1024 hPa | 98 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| rain | 3 °C 1 °C |
0.7 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1024 hPa | 98 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 8 PM
1 PM
| rain | 3 °C 1 °C |
0.5 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1024 hPa | 98 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| rain | 2 °C 0 °C |
0.3 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1025 hPa | 96 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 10 PM
3 PM
| light rain | 2 °C 0 °C |
0.2 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1025 hPa | 98 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 89% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1025 hPa | 97 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 46% | 96% | |
Malŭk Izvor, Bulgaria - information
State: BulgariaGPS coordinates: 42.9833; 24.1333
Time zone: Europe / Sofia
time difference in hours with time in US is +1 hours
Altitude: 608 m
The administrative part:
- Lovech, Lovetch
- Gradska Obshtina Yablanitsa, Yablanitsa, Lovech
Something wrong, something missing?
Weather Malŭk Izvor, Bulgaria. Weather forecast Malŭk Izvor.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Malŭk Izvor is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Malŭk Izvor
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Malŭk Izvor
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:20 am | 8:22 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:20 pm | 14:02 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:48 am | 8:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:11 am | 9:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:30 am | 10:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:15 pm | 04/29/2026 5:01 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |