Weather Malko Hudro the day after tomorrow
| 16 °C | 16 °C | 9 am | |
| 19 °C | 19 °C | 12 pm | |
| 15 °C | 15 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 12 °C | 9 pm |
sunrise 5:45 am
sunset 8:24 pm
HOURLY
sunset 8:24 pm
Weather forecast Malko Hudro May 17, 2026
During the day partly cloudy, later morning rain showers, in the afternoon initially rain showers, later heavy rain showers. The highest temperature 19 °C. Total rainfall 10.1 mm. At night cloudy. The lowest temperature 10 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Malko Hudro, Bulgaria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
2.3 mm | 4.3 m/s15 km/h east-southeast |
1001 hPa | 98 % | 12 °C | 93 % | 0% | 6% | 56% | 85% | |
| 1 AM
6 PM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.2 mm | 5.1 m/s18 km/h east-southeast |
1001 hPa | 98 % | 12 °C | 99 % | 0% | 55% | 93% | 88% | |
| 2 AM
7 PM
| rain showers | 14 °C 14 °C |
0.4 mm | 6.6 m/s24 km/h south-southwest |
999 hPa | 96 % | 13 °C | 66 % | 0% | 20% | 18% | 48% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h southwest |
999 hPa | 96 % | 13 °C | 85 % | 0% | 76% | 8% | 37% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h west-southwest |
999 hPa | 96 % | 14 °C | 78 % | 3% | 76% | 5% | 4% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h west-southwest |
999 hPa | 95 % | 14 °C | 56 % | 6% | 51% | 8% | 4% | |
| 6 AM
11 PM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h west |
1000 hPa | 95 % | 13 °C | 17 % | 0% | 14% | 3% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west |
1000 hPa | 95 % | 13 °C | 18 % | 0% | 14% | 3% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
1001 hPa | 91 % | 13 °C | 7 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northwest |
1001 hPa | 82 % | 12 °C | 10 % | 0% | 7% | 3% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northwest |
1002 hPa | 71 % | 11 °C | 15 % | 0% | 6% | 10% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northwest |
1002 hPa | 65 % | 11 °C | 12 % | 0% | 3% | 9% | 1% | |
| 12 PM
5 AM
| light rain showers | 19 °C 19 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h west-northwest |
1002 hPa | 62 % | 11 °C | 26 % | 0% | 3% | 19% | 15% | |
| 1 PM
6 AM
| rain showers | 19 °C 19 °C |
0.8 mm | 4.3 m/s15 km/h west-northwest |
1002 hPa | 60 % | 11 °C | 33 % | 0% | 7% | 26% | 22% | |
| 2 PM
7 AM
| heavy rain showers | 16 °C 15 °C |
2.3 mm | 5.5 m/s20 km/h south-southeast |
1003 hPa | 72 % | 10 °C | 56 % | 0% | 38% | 30% | 19% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain | 15 °C 15 °C |
1.5 mm | 3.5 m/s13 km/h west |
1004 hPa | 89 % | 13 °C | 99 % | 10% | 53% | 90% | 97% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1004 hPa | 93 % | 13 °C | 39 % | 0% | 0% | 14% | 36% | |
| 5 PM
10 AM
| heavy rain showers | 16 °C 17 °C |
4.4 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1004 hPa | 86 % | 13 °C | 71 % | 0% | 3% | 60% | 43% | |
| 6 PM
11 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.6 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1005 hPa | 93 % | 12 °C | 99 % | 0% | 30% | 99% | 78% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1005 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 0% | 11% | 100% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-southwest |
1005 hPa | 96 % | 12 °C | 97 % | 0% | 4% | 97% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west |
1005 hPa | 95 % | 11 °C | 18 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west |
1006 hPa | 94 % | 10 °C | 17 % | 0% | 16% | 3% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west |
1006 hPa | 93 % | 9 °C | 4 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west |
1007 hPa | 92 % | 9 °C | 15 % | 0% | 3% | 14% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west |
1007 hPa | 92 % | 9 °C | 31 % | 0% | 4% | 30% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h west |
1007 hPa | 91 % | 8 °C | 53 % | 0% | 52% | 7% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h west-northwest |
1007 hPa | 89 % | 9 °C | 27 % | 0% | 1% | 27% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west-northwest |
1008 hPa | 90 % | 9 °C | 12 % | 0% | 0% | 11% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west-northwest |
1008 hPa | 90 % | 8 °C | 99 % | 0% | 98% | 76% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h west |
1009 hPa | 87 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h west-northwest |
1009 hPa | 84 % | 9 °C | 24 % | 0% | 18% | 6% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h west-northwest |
1010 hPa | 82 % | 10 °C | 29 % | 0% | 29% | 3% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 14 °C 13 °C |
1.2 mm | 6.0 m/s22 km/h west-northwest |
1010 hPa | 76 % | 10 °C | 85 % | 0% | 85% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.2 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1012 hPa | 66 % | 12 °C | 66 % | 0% | 54% | 32% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 14 °C 15 °C |
0.1 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1013 hPa | 95 % | 13 °C | 15 % | 0% | 4% | 11% | 0% | |
Malko Hudro, Bulgaria - information
State: BulgariaGPS coordinates: 42.0398; 27.8976
Time zone: Europe / Sofia
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Malko Hudro, Bulgaria. Weather forecast Malko Hudro.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Malko Hudro is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Malko Hudro
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:45 am | 8:24 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:04 pm | 14:38 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:13 am | 8:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:33 am | 9:36 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:48 am | 10:22 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:37 am | 05/17/2026 9:46 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |