Weather Serro today
| 28 °C | 29 °C | 12 pm | |
| 29 °C | 29 °C | 3 pm | |
| 27 °C | 27 °C | 5 pm | |
| 22 °C | 23 °C | 10 pm |
sunrise 6:07 am
sunset 5:34 pm
HOURLY
sunset 5:34 pm
Weather forecast Serro April 29, 2026
During the day morning clear, later morning partly cloudy. The highest temperature 29 °C. At night the lowest temperature 15 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Serro, Brazil extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1015 hPa | 78 % | 13 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 4 AM
3 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1015 hPa | 83 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
4 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1015 hPa | 86 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
5 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1016 hPa | 88 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
6 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1016 hPa | 82 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
7 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1017 hPa | 70 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
8 AM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1017 hPa | 61 % | 15 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 10 AM
9 AM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1017 hPa | 55 % | 15 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 11 AM
10 AM
| clear | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1016 hPa | 48 % | 15 °C | 10 % | 0% | 10% | 8% | 0% | |
| 12 PM
11 AM
| partly cloudy | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1015 hPa | 43 % | 14 °C | 13 % | 0% | 7% | 12% | 0% | |
| 1 PM
12 PM
| partly cloudy | 29 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1013 hPa | 40 % | 13 °C | 17 % | 0% | 5% | 15% | 0% | |
| 2 PM
1 PM
| partly cloudy | 29 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1012 hPa | 38 % | 13 °C | 28 % | 0% | 2% | 28% | 0% | |
| 3 PM
2 PM
| cloudy | 29 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1012 hPa | 34 % | 12 °C | 76 % | 0% | 0% | 76% | 0% | |
| 4 PM
3 PM
| cloudy | 29 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-southeast |
1012 hPa | 36 % | 12 °C | 71 % | 0% | 1% | 71% | 0% | |
| 5 PM
4 PM
| partly cloudy | 27 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h southeast |
1012 hPa | 45 % | 13 °C | 25 % | 0% | 0% | 25% | 0% | |
| 6 PM
5 PM
| partly cloudy | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-southeast |
1013 hPa | 48 % | 13 °C | 15 % | 0% | 0% | 15% | 0% | |
| 7 PM
6 PM
| clear | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1014 hPa | 49 % | 12 °C | 10 % | 0% | 3% | 6% | 3% | |
| 8 PM
7 PM
| partly cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1014 hPa | 54 % | 13 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 31% | |
| 9 PM
8 PM
| partly cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1015 hPa | 59 % | 14 °C | 18 % | 0% | 1% | 1% | 16% | |
| 10 PM
9 PM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1015 hPa | 63 % | 14 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 11 PM
10 PM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1015 hPa | 65 % | 14 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 PM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1015 hPa | 67 % | 14 °C | 8 % | 0% | 0% | 2% | 6% | |
| 1 AM
12 AM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1015 hPa | 72 % | 14 °C | 67 % | 0% | 0% | 2% | 66% | |
| 2 AM
1 AM
| cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1015 hPa | 76 % | 14 °C | 65 % | 0% | 2% | 3% | 64% | |
| 3 AM
2 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1015 hPa | 81 % | 14 °C | 6 % | 0% | 2% | 3% | 2% | |
| 4 AM
3 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1015 hPa | 84 % | 14 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 5 AM
4 AM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1015 hPa | 85 % | 14 °C | 33 % | 0% | 0% | 0% | 33% | |
| 6 AM
5 AM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1015 hPa | 86 % | 14 °C | 35 % | 0% | 0% | 0% | 35% | |
| 7 AM
6 AM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1016 hPa | 84 % | 15 °C | 23 % | 0% | 0% | 0% | 23% | |
| 8 AM
7 AM
| clear | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1017 hPa | 74 % | 16 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 9 AM
8 AM
| cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1017 hPa | 64 % | 16 °C | 53 % | 0% | 0% | 0% | 53% | |
| 10 AM
9 AM
| cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1017 hPa | 56 % | 16 °C | 60 % | 0% | 0% | 0% | 60% | |
| 11 AM
10 AM
| clear | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1016 hPa | 47 % | 14 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 12 PM
11 AM
| clear | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1015 hPa | 42 % | 13 °C | 5 % | 0% | 2% | 4% | 0% | |
| 1 PM
12 PM
| clear | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1014 hPa | 40 % | 13 °C | 7 % | 0% | 3% | 4% | 0% | |
| 2 PM
1 PM
| cloudy | 29 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1013 hPa | 39 % | 13 °C | 71 % | 0% | 3% | 20% | 62% | |
| 3 PM
2 PM
| overcast | 29 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1013 hPa | 38 % | 13 °C | 94 % | 0% | 0% | 25% | 93% | |
| 4 PM
3 PM
| overcast | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southeast |
1013 hPa | 41 % | 13 °C | 86 % | 0% | 5% | 18% | 83% | |
| 5 PM
4 PM
| cloudy | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h southeast |
1013 hPa | 43 % | 13 °C | 94 % | 0% | 3% | 9% | 94% | |
| 6 PM
5 PM
| partly cloudy | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-southeast |
1013 hPa | 50 % | 13 °C | 15 % | 0% | 4% | 1% | 10% | |
| 7 PM
6 PM
| clear | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1014 hPa | 56 % | 13 °C | 11 % | 0% | 8% | 8% | 1% | |
| 8 PM
7 PM
| clear | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1015 hPa | 53 % | 13 °C | 12 % | 0% | 3% | 11% | 0% | |
| 9 PM
8 PM
| partly cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east |
1016 hPa | 55 % | 12 °C | 14 % | 0% | 7% | 13% | 0% | |
| 10 PM
9 PM
| clear | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1016 hPa | 54 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
10 PM
| clear | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1016 hPa | 53 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Serro, Brazil - information
State: BrazilGPS coordinates: -18.6047; -43.3794
Time zone: America / Sao Paulo
time difference in hours with time in US is -5 hours
Population: 12 616
Altitude: 821 m
The administrative part:
- Minas Gerais, Belo Horizonte
- Serro, Serro
Something wrong, something missing?
Weather Serro, Brazil. Weather forecast Serro.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Serro is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Serro
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Serro
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 5:34 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:50 am | 11:27 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:44 am | 5:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:18 am | 6:22 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:53 am | 6:48 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:35 pm | 04/29/2026 4:12 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |