Weather São José da Lapa today
| 23 °C | 25 °C | 12 pm | |
| 24 °C | 26 °C | 3 pm | |
| 22 °C | 24 °C | 5 pm | |
| 18 °C | 19 °C | 10 pm |
sunrise 6:17 am
sunset 5:24 pm
HOURLY
sunset 5:24 pm
Weather forecast São José da Lapa May 21, 2026
During the day morning cloudy, later morning rain showers. The highest temperature 24 °C. Total rainfall 1.9 mm. At night the lowest temperature 16 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast São José da Lapa, Brazil extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 AM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1018 hPa | 96 % | 15 °C | 57 % | 2% | 6% | 0% | 54% | |
| 4 AM
3 AM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1018 hPa | 96 % | 15 °C | 75 % | 3% | 10% | 0% | 71% | |
| 5 AM
4 AM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1018 hPa | 96 % | 15 °C | 85 % | 5% | 19% | 0% | 80% | |
| 6 AM
5 AM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1019 hPa | 96 % | 16 °C | 64 % | 3% | 35% | 0% | 46% | |
| 7 AM
6 AM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1020 hPa | 95 % | 16 °C | 82 % | 5% | 54% | 0% | 62% | |
| 8 AM
7 AM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1020 hPa | 89 % | 17 °C | 96 % | 3% | 82% | 0% | 88% | |
| 9 AM
8 AM
| overcast | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1020 hPa | 81 % | 17 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 90% | |
| 10 AM
9 AM
| light rain | 22 °C 24 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1020 hPa | 77 % | 17 °C | 99 % | 0% | 97% | 0% | 55% | |
| 11 AM
10 AM
| rain showers | 22 °C 24 °C |
0.5 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1020 hPa | 75 % | 17 °C | 78 % | 0% | 36% | 25% | 60% | |
| 12 PM
11 AM
| rain | 23 °C 25 °C |
0.3 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1019 hPa | 71 % | 17 °C | 99 % | 0% | 23% | 5% | 98% | |
| 1 PM
12 PM
| rain | 24 °C 26 °C |
0.4 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1018 hPa | 68 % | 17 °C | 97 % | 0% | 21% | 18% | 96% | |
| 2 PM
1 PM
| rain showers | 24 °C 26 °C |
0.3 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1017 hPa | 66 % | 17 °C | 57 % | 0% | 28% | 25% | 29% | |
| 3 PM
2 PM
| cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1017 hPa | 66 % | 17 °C | 80 % | 0% | 24% | 12% | 71% | |
| 4 PM
3 PM
| overcast | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1017 hPa | 67 % | 16 °C | 97 % | 0% | 15% | 18% | 96% | |
| 5 PM
4 PM
| overcast | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1018 hPa | 74 % | 17 °C | 99 % | 0% | 18% | 10% | 99% | |
| 6 PM
5 PM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1019 hPa | 84 % | 17 °C | 93 % | 0% | 21% | 16% | 91% | |
| 7 PM
6 PM
| cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1020 hPa | 85 % | 16 °C | 80 % | 0% | 8% | 21% | 75% | |
| 8 PM
7 PM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southeast |
1021 hPa | 89 % | 16 °C | 68 % | 0% | 15% | 17% | 55% | |
| 9 PM
8 PM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1021 hPa | 91 % | 16 °C | 60 % | 0% | 14% | 7% | 50% | |
| 10 PM
9 PM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southeast |
1022 hPa | 92 % | 16 °C | 78 % | 0% | 16% | 3% | 73% | |
| 11 PM
10 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southeast |
1022 hPa | 91 % | 16 °C | 75 % | 0% | 25% | 1% | 66% | |
Tomorrow, Friday 05/22/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southeast |
1022 hPa | 91 % | 15 °C | 91 % | 0% | 27% | 2% | 87% | |
| 1 AM
12 AM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
1021 hPa | 89 % | 15 °C | 80 % | 0% | 25% | 2% | 73% | |
| 2 AM
1 AM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southeast |
1021 hPa | 89 % | 14 °C | 75 % | 0% | 25% | 1% | 67% | |
| 3 AM
2 AM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
1021 hPa | 89 % | 14 °C | 77 % | 0% | 21% | 1% | 71% | |
| 4 AM
3 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1020 hPa | 89 % | 14 °C | 96 % | 0% | 23% | 0% | 95% | |
| 5 AM
4 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1021 hPa | 90 % | 13 °C | 89 % | 0% | 36% | 0% | 83% | |
| 6 AM
5 AM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southeast |
1022 hPa | 89 % | 13 °C | 58 % | 0% | 40% | 0% | 29% | |
| 7 AM
6 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southeast |
1023 hPa | 87 % | 13 °C | 39 % | 0% | 38% | 1% | 2% | |
| 8 AM
7 AM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1023 hPa | 80 % | 14 °C | 40 % | 0% | 39% | 3% | 2% | |
| 9 AM
8 AM
| partly cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1024 hPa | 74 % | 14 °C | 28 % | 0% | 25% | 1% | 3% | |
| 10 AM
9 AM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east |
1023 hPa | 67 % | 15 °C | 50 % | 0% | 28% | 3% | 29% | |
| 11 AM
10 AM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1023 hPa | 67 % | 15 °C | 75 % | 0% | 51% | 0% | 49% | |
| 12 PM
11 AM
| overcast | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1022 hPa | 65 % | 15 °C | 89 % | 0% | 56% | 0% | 75% | |
| 1 PM
12 PM
| overcast | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1021 hPa | 65 % | 15 °C | 98 % | 0% | 58% | 1% | 95% | |
| 2 PM
1 PM
| overcast | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1021 hPa | 66 % | 15 °C | 99 % | 0% | 76% | 2% | 90% | |
| 3 PM
2 PM
| overcast | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1021 hPa | 69 % | 15 °C | 98 % | 0% | 93% | 3% | 77% | |
| 4 PM
3 PM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1021 hPa | 71 % | 15 °C | 100 % | 0% | 79% | 1% | 100% | |
| 5 PM
4 PM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1022 hPa | 75 % | 15 °C | 100 % | 0% | 39% | 1% | 100% | |
| 6 PM
5 PM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1022 hPa | 80 % | 14 °C | 100 % | 0% | 30% | 1% | 99% | |
| 7 PM
6 PM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1023 hPa | 82 % | 14 °C | 99 % | 0% | 25% | 1% | 99% | |
| 8 PM
7 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1023 hPa | 84 % | 14 °C | 100 % | 0% | 25% | 1% | 100% | |
| 9 PM
8 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1024 hPa | 88 % | 14 °C | 100 % | 0% | 17% | 0% | 100% | |
| 10 PM
9 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1024 hPa | 90 % | 14 °C | 100 % | 0% | 10% | 0% | 100% | |
| 11 PM
10 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1024 hPa | 91 % | 14 °C | 94 % | 1% | 9% | 2% | 93% | |
São José da Lapa, Brazil - information
State: BrazilGPS coordinates: -19.7075; -43.6164
Time zone: America / Sao Paulo
time difference in hours with time in US is -5 hours
Something wrong, something missing?
Weather São José da Lapa, Brazil. Weather forecast São José da Lapa.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for São José da Lapa is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for São José da Lapa
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information São José da Lapa
data are always in the local timeSun and light
May 21, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:17 am | 5:24 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:51 am | 11:07 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:53 am | 5:48 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:27 am | 6:14 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5 am | 6:41 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/21/2026 11:08 am | 05/21/2026 10:33 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |