Weather Santo Antônio do Glória weekend
Weather forecast for Santo Antônio do Glória for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning overcast, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later overcast. Sunday during the day morning clear, in the afternoon initially clear, later partly cloudy.
Friday, May 1
30 / 19°C
| 0.0 mm | 4 km/h |
| 19 °C | 22 °C | 3 am | |
| 24 °C | 27 °C | 9 am | |
| 30 °C | 32 °C | 3 pm | |
| 23 °C | 26 °C | 9 pm |
sunrise 6:06 am
sunset 5:26 pm
HOURLY
sunset 5:26 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Santo Antônio do Glória, Brazil extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 PM
| clear | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1017 hPa | 79 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
12 AM
| clear | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1017 hPa | 83 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
1 AM
| clear | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-northeast |
1017 hPa | 87 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
2 AM
| clear | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1017 hPa | 91 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
8 AM
| partly cloudy | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h west |
1020 hPa | 76 % | 19 °C | 28 % | 0% | 28% | 0% | 0% | |
| 3 PM
2 PM
| cloudy | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1016 hPa | 45 % | 16 °C | 80 % | 0% | 2% | 7% | 78% | |
| 9 PM
8 PM
| clear | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1019 hPa | 85 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 AM
| overcast | 21 °C 25 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h southeast |
1017 hPa | 96 % | 20 °C | 87 % | 0% | 87% | 0% | 0% | |
| 9 AM
8 AM
| partly cloudy | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1019 hPa | 75 % | 19 °C | 34 % | 0% | 34% | 0% | 0% | |
| 3 PM
2 PM
| overcast | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-southwest |
1014 hPa | 46 % | 17 °C | 93 % | 0% | 4% | 10% | 92% | |
| 9 PM
8 PM
| clear | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-southeast |
1016 hPa | 64 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Santo Antônio do Glória, Brazil - information
State: BrazilGPS coordinates: -20.9706; -42.2906
Time zone: America / Sao Paulo
time difference in hours with time in US is -5 hours
Altitude: 575 m
The administrative part:
- Minas Gerais, Belo Horizonte
- Vieiras, Vieiras, Minas Gerais
Something wrong, something missing?
Weather Santo Antônio do Glória, Brazil. Weather forecast Santo Antônio do Glória.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Santo Antônio do Glória is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Santo Antônio do Glória
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:06 am | 5:26 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:46 am | 11:19 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:42 am | 5:49 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:17 am | 6:15 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:50 am | 6:41 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 4:37 pm | 05/01/2026 5:53 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |