Weather Santana do Deserto long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Santana do Deserto for ten days.
Monday, May 4
24 / 19°C
| 2.3 mm | 5 km/h |
| 19 °C | 22 °C | 3 am | |
| 21 °C | 24 °C | 9 am | |
| 24 °C | 27 °C | 3 pm | |
| 19 °C | 22 °C | 9 pm |
sunrise 6:12 am
sunset 5:26 pm
HOURLY
sunset 5:26 pm
|
|
|
|
Weather forecast Santana do Deserto, Brazil extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 AM
| light rain | 19 °C 22 °C |
0.5 mm | 0.6 m/s2 km/h north |
1017 hPa | 97 % | 18 °C | 100 % | 0% | 99% | 93% | 0% | |
| 9 AM
8 AM
| cloudy | 21 °C 24 °C |
0.4 mm | 0.8 m/s3 km/h north |
1020 hPa | 87 % | 18 °C | 74 % | 0% | 66% | 26% | 0% | |
| 3 PM
2 PM
| rain showers | 24 °C 27 °C |
1.4 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1017 hPa | 71 % | 18 °C | 20 % | 0% | 8% | 10% | 3% | |
| 9 PM
8 PM
| partly cloudy | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1020 hPa | 94 % | 18 °C | 31 % | 0% | 13% | 15% | 5% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 AM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1019 hPa | 97 % | 16 °C | 71 % | 0% | 71% | 0% | 0% | |
| 9 AM
8 AM
| overcast | 21 °C 23 °C |
0.3 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1021 hPa | 82 % | 18 °C | 89 % | 0% | 89% | 0% | 0% | |
| 3 PM
2 PM
| cloudy | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1017 hPa | 62 % | 17 °C | 80 % | 0% | 21% | 0% | 75% | |
| 9 PM
8 PM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1019 hPa | 87 % | 17 °C | 53 % | 0% | 6% | 0% | 50% | |
Santana do Deserto, Brazil - information
State: BrazilGPS coordinates: -21.9500; -43.1664
Time zone: America / Sao Paulo
time difference in hours with time in US is -5 hours
Altitude: 377 m
The administrative part:
- Minas Gerais, Belo Horizonte
- Santana do Deserto, Santana do Deserto
Something wrong, something missing?
Weather Santana do Deserto, Brazil. Weather forecast Santana do Deserto.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Santana do Deserto is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Santana do Deserto
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:12 am | 5:26 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:49 am | 11:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:48 am | 5:50 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:22 am | 6:16 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:56 am | 6:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 6:38 pm | 05/04/2026 8:41 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |