Weather Riacho do Burro long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Riacho do Burro for ten days.
Wednesday, May 20
22 / 19°C
| 16.4 mm | 5 km/h |
| 19 °C | 22 °C | 3 am | |
| 21 °C | 24 °C | 9 am | |
| 22 °C | 26 °C | 3 pm | |
| 20 °C | 22 °C | 9 pm |
sunrise 6:22 am
sunset 5:31 pm
HOURLY
sunset 5:31 pm
|
|
|
|
Weather forecast Riacho do Burro, Brazil extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 AM
| overcast | 19 °C 22 °C |
0.2 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1017 hPa | 98 % | 18 °C | 98 % | 0% | 0% | 3% | 98% | |
| 9 AM
8 AM
| rain | 21 °C 24 °C |
3.8 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1020 hPa | 86 % | 18 °C | 95 % | 0% | 35% | 46% | 85% | |
| 3 PM
2 PM
| overcast | 22 °C 25 °C |
0.5 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1017 hPa | 88 % | 20 °C | 89 % | 0% | 2% | 43% | 80% | |
| 9 PM
8 PM
| heavy rain showers | 20 °C 23 °C |
11.9 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1020 hPa | 96 % | 19 °C | 34 % | 0% | 17% | 7% | 13% | |
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 AM
| light rain showers | 18 °C 20 °C |
0.7 mm | 0.5 m/s2 km/h southeast |
1018 hPa | 97 % | 17 °C | 35 % | 0% | 0% | 18% | 21% | |
| 9 AM
8 AM
| cloudy | 21 °C 24 °C |
0.2 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1021 hPa | 86 % | 18 °C | 65 % | 0% | 60% | 0% | 12% | |
| 3 PM
2 PM
| rain showers | 26 °C 29 °C |
1.6 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1017 hPa | 66 % | 18 °C | 54 % | 0% | 8% | 8% | 49% | |
| 9 PM
8 PM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.2 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1021 hPa | 97 % | 18 °C | 93 % | 0% | 19% | 39% | 88% | |
Riacho do Burro, Brazil - information
State: BrazilGPS coordinates: -19.5000; -45.1500
Time zone: America / Sao Paulo
time difference in hours with time in US is -5 hours
Altitude: 726 m
The administrative part:
- Minas Gerais, Belo Horizonte
- Martinho Campos, Martinho Campos
Something wrong, something missing?
Weather Riacho do Burro, Brazil. Weather forecast Riacho do Burro.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Riacho do Burro is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Riacho do Burro
data are always in the local timeSun and light
May 20, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:22 am | 5:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:57 am | 11:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:58 am | 5:55 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:32 am | 6:21 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:06 am | 6:47 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/20/2026 10:23 am | 05/20/2026 9:36 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |