Weather Queimados, Rio de Janeiro the day after tomorrow
Weather forecast Queimados, Rio de Janeiro May 17, 2026
During the day morning overcast, later morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later partly cloudy. The highest temperature 28 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night overcast. The lowest temperature 21 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Queimados, Rio de Janeiro, Brazil extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 AM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north |
1015 hPa | 97 % | 21 °C | 95 % | 0% | 93% | 0% | 21% | |
| 9 AM
8 AM
| cloudy | 24 °C 28 °C |
0.1 mm | 1.3 m/s5 km/h east |
1016 hPa | 88 % | 21 °C | 75 % | 0% | 70% | 0% | 14% | |
| 3 PM
2 PM
| partly cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1012 hPa | 69 % | 21 °C | 37 % | 0% | 3% | 6% | 32% | |
| 9 PM
8 PM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.1 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1015 hPa | 93 % | 21 °C | 99 % | 0% | 28% | 34% | 99% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 AM
| overcast | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1011 hPa | 84 % | 20 °C | 92 % | 0% | 10% | 42% | 85% | |
| 9 AM
8 AM
| overcast | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1012 hPa | 66 % | 20 °C | 89 % | 0% | 0% | 68% | 59% | |
| 3 PM
2 PM
| overcast | 31 °C 35 °C |
0.3 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1008 hPa | 56 % | 21 °C | 89 % | 0% | 0% | 26% | 85% | |
| 9 PM
8 PM
| rain | 23 °C 27 °C |
4.0 mm | 0.3 m/s1 km/h south |
1013 hPa | 88 % | 21 °C | 98 % | 0% | 89% | 42% | 72% | |
Queimados, Rio de Janeiro, Brazil - information
State: BrazilGPS coordinates: -22.7161; -43.5553
Time zone: America / Sao Paulo
time difference in hours with time in US is -5 hours
Population: 135 741
Altitude: 37 m
The administrative part:
- Rio de Janeiro, Rio de Janeiro
- Queimados, Queimados, Rio de Janeiro
Something wrong, something missing?
Weather Queimados, Rio de Janeiro, Brazil. Weather forecast Queimados, Rio de Janeiro.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Queimados, Rio de Janeiro is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Queimados, Rio de Janeiro
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:20 am | 5:20 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:50 am | 11:00 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:56 am | 5:44 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:29 am | 6:11 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:02 am | 6:38 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 7:09 am | 05/17/2026 6 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |