Weather Prudente de Morais, Minas Gerais today
| 23 °C | 24 °C | 8 pm | |
| 22 °C | 23 °C | 9 pm | |
| 21 °C | 22 °C | 10 pm | |
| 20 °C | 21 °C | 11 pm |
sunrise 6:10 am
sunset 5:37 pm
HOURLY
sunset 5:37 pm
Weather forecast Prudente de Morais, Minas Gerais April 28, 2026
During the day the highest temperature 25 °C. At night clear. The lowest temperature 20 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Prudente de Morais, Minas Gerais, Brazil extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 6 PM
5 PM
| clear | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1014 hPa | 56 % | 15 °C | 8 % | 0% | 0% | 3% | 4% | |
| 7 PM
6 PM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1015 hPa | 62 % | 16 °C | 12 % | 0% | 0% | 3% | 10% | |
| 8 PM
7 PM
| partly cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east |
1016 hPa | 64 % | 15 °C | 35 % | 0% | 0% | 0% | 35% | |
| 9 PM
8 PM
| partly cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1016 hPa | 68 % | 15 °C | 16 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 10 PM
9 PM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1016 hPa | 71 % | 15 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 11 PM
10 PM
| partly cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1017 hPa | 74 % | 15 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 PM
| partly cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1017 hPa | 75 % | 14 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
| 1 AM
12 AM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
1016 hPa | 77 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
1 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1016 hPa | 79 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
2 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1016 hPa | 80 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
3 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1016 hPa | 80 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
4 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1016 hPa | 80 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
5 AM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1017 hPa | 82 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
6 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1018 hPa | 81 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
7 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1018 hPa | 75 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
8 AM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1018 hPa | 68 % | 16 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 10 AM
9 AM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1018 hPa | 62 % | 16 °C | 11 % | 0% | 11% | 0% | 0% | |
| 11 AM
10 AM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1017 hPa | 55 % | 15 °C | 6 % | 0% | 6% | 0% | 0% | |
| 12 PM
11 AM
| clear | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1016 hPa | 49 % | 15 °C | 9 % | 0% | 8% | 4% | 0% | |
| 1 PM
12 PM
| clear | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1015 hPa | 46 % | 14 °C | 12 % | 0% | 9% | 5% | 0% | |
| 2 PM
1 PM
| clear | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1014 hPa | 44 % | 14 °C | 11 % | 0% | 10% | 3% | 0% | |
| 3 PM
2 PM
| partly cloudy | 27 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1013 hPa | 43 % | 13 °C | 16 % | 0% | 15% | 7% | 0% | |
| 4 PM
3 PM
| cloudy | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1013 hPa | 44 % | 13 °C | 62 % | 0% | 7% | 6% | 61% | |
| 5 PM
4 PM
| cloudy | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1014 hPa | 47 % | 13 °C | 74 % | 0% | 0% | 0% | 74% | |
| 6 PM
5 PM
| cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1014 hPa | 55 % | 13 °C | 82 % | 0% | 10% | 0% | 80% | |
| 7 PM
6 PM
| overcast | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1015 hPa | 60 % | 14 °C | 99 % | 0% | 15% | 1% | 98% | |
| 8 PM
7 PM
| overcast | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1016 hPa | 66 % | 14 °C | 96 % | 0% | 15% | 1% | 96% | |
| 9 PM
8 PM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1017 hPa | 69 % | 14 °C | 99 % | 0% | 15% | 0% | 98% | |
| 10 PM
9 PM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1017 hPa | 69 % | 14 °C | 95 % | 0% | 0% | 0% | 95% | |
| 11 PM
10 PM
| partly cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1017 hPa | 71 % | 14 °C | 35 % | 0% | 0% | 0% | 35% | |
Prudente de Morais, Minas Gerais, Brazil - information
State: BrazilGPS coordinates: -19.4819; -44.1550
Time zone: America / Sao Paulo
time difference in hours with time in US is -5 hours
Altitude: 741 m
The administrative part:
- Minas Gerais, Belo Horizonte
- Prudente de Morais, Prudente de Morais, Minas Gerais
Something wrong, something missing?
Weather Prudente de Morais, Minas Gerais, Brazil. Weather forecast Prudente de Morais, Minas Gerais.
Prudente de Morais, Minas Gerais - weather nearby - bigger cities
Prudente de Morais, Minas Gerais - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Prudente de Morais, Minas Gerais is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Prudente de Morais, Minas Gerais
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Prudente de Morais, Minas Gerais
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:10 am | 5:37 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:54 am | 11:26 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:47 am | 6 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:22 am | 6:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:56 am | 6:51 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:05 pm | 04/28/2026 3:24 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |