Weather Pitimbu, Paraíba weekend
Weather forecast for Pitimbu, Paraíba for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning heavy rain showers, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later light rain showers. Sunday during the day morning rain showers, later morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later light rain showers.
Saturday, May 16
27 / 24°C
| 8.0 mm | 16 km/h |
| 25 °C | 30 °C | 9 am | |
| 27 °C | 32 °C | 12 pm | |
| 27 °C | 32 °C | 3 pm | |
| 25 °C | 30 °C | 9 pm |
sunrise 5:22 am
sunset 5:08 pm
HOURLY
sunset 5:08 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Pitimbu, Paraíba, Brazil extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 PM
| rain | 25 °C 29 °C |
0.7 mm | 5.5 m/s20 km/h south-southeast |
1013 hPa | 90 % | 23 °C | 94 % | 0% | 89% | 10% | 50% | |
| 1 AM
12 AM
| rain | 24 °C 28 °C |
0.5 mm | 5.7 m/s21 km/h south-southeast |
1013 hPa | 92 % | 23 °C | 96 % | 0% | 92% | 43% | 32% | |
| 2 AM
1 AM
| rain | 24 °C 28 °C |
0.5 mm | 6.1 m/s22 km/h south-southeast |
1012 hPa | 91 % | 23 °C | 97 % | 0% | 96% | 30% | 10% | |
| 3 AM
2 AM
| rain showers | 24 °C 28 °C |
0.3 mm | 5.9 m/s21 km/h south |
1012 hPa | 92 % | 23 °C | 66 % | 0% | 56% | 14% | 11% | |
| 4 AM
3 AM
| rain | 24 °C 28 °C |
0.3 mm | 5.9 m/s21 km/h south-southeast |
1012 hPa | 92 % | 22 °C | 86 % | 0% | 78% | 31% | 8% | |
| 5 AM
4 AM
| rain showers | 24 °C 28 °C |
0.8 mm | 6.4 m/s23 km/h south-southeast |
1013 hPa | 91 % | 22 °C | 60 % | 0% | 51% | 10% | 7% | |
| 6 AM
5 AM
| heavy rain showers | 24 °C 28 °C |
2.3 mm | 6.7 m/s24 km/h south-southeast |
1013 hPa | 91 % | 22 °C | 85 % | 0% | 55% | 79% | 14% | |
| 7 AM
6 AM
| heavy rain | 25 °C 29 °C |
1.0 mm | 5.3 m/s19 km/h south-southeast |
1014 hPa | 91 % | 23 °C | 97 % | 0% | 93% | 78% | 32% | |
| 8 AM
7 AM
| rain | 25 °C 30 °C |
0.7 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southeast |
1015 hPa | 91 % | 23 °C | 88 % | 0% | 71% | 60% | 19% | |
| 9 AM
8 AM
| cloudy | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1015 hPa | 87 % | 23 °C | 47 % | 0% | 23% | 32% | 7% | |
| 10 AM
9 AM
| partly cloudy | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1014 hPa | 82 % | 23 °C | 21 % | 0% | 7% | 14% | 3% | |
| 11 AM
10 AM
| partly cloudy | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southeast |
1014 hPa | 80 % | 23 °C | 19 % | 0% | 11% | 14% | 1% | |
| 12 PM
11 AM
| partly cloudy | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southeast |
1013 hPa | 80 % | 23 °C | 17 % | 0% | 5% | 7% | 5% | |
| 1 PM
12 PM
| cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southeast |
1012 hPa | 79 % | 23 °C | 41 % | 0% | 9% | 9% | 31% | |
| 2 PM
1 PM
| partly cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h southeast |
1012 hPa | 80 % | 23 °C | 21 % | 0% | 3% | 7% | 10% | |
| 3 PM
2 PM
| clear | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southeast |
1011 hPa | 78 % | 23 °C | 10 % | 0% | 4% | 4% | 2% | |
| 4 PM
3 PM
| partly cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southeast |
1012 hPa | 79 % | 23 °C | 27 % | 0% | 14% | 9% | 6% | |
| 5 PM
4 PM
| light rain showers | 26 °C 30 °C |
0.1 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southeast |
1012 hPa | 81 % | 23 °C | 35 % | 0% | 25% | 19% | 3% | |
| 6 PM
5 PM
| cloudy | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1013 hPa | 82 % | 23 °C | 40 % | 0% | 12% | 28% | 7% | |
| 7 PM
6 PM
| light rain showers | 26 °C 30 °C |
0.1 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1013 hPa | 82 % | 22 °C | 25 % | 0% | 15% | 9% | 3% | |
| 8 PM
7 PM
| light rain showers | 26 °C 30 °C |
0.2 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1014 hPa | 83 % | 22 °C | 43 % | 0% | 23% | 26% | 1% | |
| 9 PM
8 PM
| light rain showers | 25 °C 29 °C |
0.2 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southeast |
1014 hPa | 87 % | 23 °C | 54 % | 0% | 37% | 33% | 0% | |
| 10 PM
9 PM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southeast |
1014 hPa | 87 % | 23 °C | 40 % | 0% | 19% | 28% | 0% | |
| 11 PM
10 PM
| rain showers | 25 °C 29 °C |
0.3 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southeast |
1014 hPa | 87 % | 23 °C | 48 % | 0% | 29% | 31% | 0% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 PM
| rain showers | 25 °C 29 °C |
0.9 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southeast |
1014 hPa | 89 % | 23 °C | 74 % | 0% | 41% | 60% | 0% | |
| 1 AM
12 AM
| light rain showers | 24 °C 28 °C |
0.2 mm | 6.2 m/s22 km/h southeast |
1013 hPa | 91 % | 22 °C | 62 % | 0% | 19% | 54% | 0% | |
| 2 AM
1 AM
| light rain showers | 24 °C 28 °C |
0.2 mm | 5.4 m/s19 km/h south-southeast |
1013 hPa | 90 % | 22 °C | 40 % | 0% | 15% | 31% | 0% | |
| 3 AM
2 AM
| rain showers | 24 °C 28 °C |
0.4 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southeast |
1012 hPa | 91 % | 22 °C | 55 % | 0% | 26% | 46% | 0% | |
| 4 AM
3 AM
| light rain | 24 °C 28 °C |
0.2 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1013 hPa | 93 % | 22 °C | 86 % | 0% | 71% | 62% | 1% | |
| 5 AM
4 AM
| rain | 24 °C 29 °C |
0.3 mm | 2.8 m/s10 km/h southwest |
1013 hPa | 94 % | 22 °C | 91 % | 0% | 87% | 66% | 0% | |
| 6 AM
5 AM
| light rain showers | 24 °C 29 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h southwest |
1013 hPa | 95 % | 22 °C | 83 % | 0% | 60% | 57% | 0% | |
| 7 AM
6 AM
| light rain showers | 24 °C 28 °C |
0.1 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1014 hPa | 94 % | 23 °C | 46 % | 0% | 34% | 25% | 0% | |
| 8 AM
7 AM
| rain showers | 25 °C 29 °C |
0.9 mm | 5.0 m/s18 km/h south |
1015 hPa | 88 % | 23 °C | 32 % | 0% | 24% | 21% | 0% | |
| 9 AM
8 AM
| cloudy | 26 °C 30 °C |
0.5 mm | 5.6 m/s20 km/h south-southeast |
1015 hPa | 82 % | 22 °C | 77 % | 0% | 60% | 46% | 0% | |
| 3 PM
2 PM
| light rain showers | 27 °C 31 °C |
0.6 mm | 5.0 m/s18 km/h east-southeast |
1011 hPa | 75 % | 22 °C | 18 % | 0% | 16% | 3% | 0% | |
| 9 PM
8 PM
| partly cloudy | 27 °C 31 °C |
0.2 mm | 5.3 m/s19 km/h southeast |
1014 hPa | 75 % | 21 °C | 35 % | 0% | 21% | 0% | 18% | |
Pitimbu, Paraíba, Brazil - information
State: BrazilGPS coordinates: -7.4706; -34.8086
Time zone: America / Fortaleza
time difference in hours with time in US is -5 hours
Population: 7 862
Altitude: 12 m
The administrative part:
- Paraiba, João Pessoa
- Pitimbu, Pitimbu, Paraíba
Something wrong, something missing?
Weather Pitimbu, Paraíba, Brazil. Weather forecast Pitimbu, Paraíba.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pitimbu, Paraíba is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Pitimbu, Paraíba
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:22 am | 5:08 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:15 am | 11:46 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:59 am | 5:31 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:34 am | 5:56 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:09 am | 6:21 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:53 am | 05/16/2026 4:56 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |