Weather Pará de Minas weekend
Weather forecast for Pará de Minas for this and next weekend.
Tuesday, Apr 28
30 / 19°C
| 0.0 mm | 6 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Pará de Minas, Brazil extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 04/21/2026 |
|||||||||||||
| 5 PM
4 PM
| cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1013 hPa | 60 % | 17 °C | 93 % | 0% | 5% | 9% | 91% | |
| 6 PM
5 PM
| cloudy | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1014 hPa | 65 % | 15 °C | 97 % | 0% | 0% | 7% | 96% | |
| 7 PM
6 PM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1014 hPa | 68 % | 15 °C | 88 % | 0% | 0% | 0% | 88% | |
| 8 PM
7 PM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1015 hPa | 72 % | 15 °C | 65 % | 0% | 0% | 0% | 65% | |
| 9 PM
8 PM
| partly cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1015 hPa | 74 % | 15 °C | 17 % | 0% | 12% | 3% | 4% | |
| 10 PM
9 PM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1016 hPa | 73 % | 15 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 11 PM
10 PM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1016 hPa | 74 % | 15 °C | 2 % | 0% | 1% | 1% | 0% | |
Wednesday 04/22/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 PM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1016 hPa | 76 % | 15 °C | 3 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 1 AM
12 AM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1016 hPa | 79 % | 15 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 2 AM
1 AM
| cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1016 hPa | 81 % | 15 °C | 60 % | 0% | 10% | 0% | 57% | |
| 3 AM
2 AM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1016 hPa | 83 % | 15 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 4 AM
3 AM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1016 hPa | 84 % | 15 °C | 70 % | 0% | 0% | 0% | 70% | |
| 5 AM
4 AM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1016 hPa | 85 % | 15 °C | 21 % | 0% | 3% | 0% | 18% | |
| 6 AM
5 AM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1017 hPa | 87 % | 15 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 7 AM
6 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1017 hPa | 85 % | 15 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 8 AM
7 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1018 hPa | 80 % | 16 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 9 AM
8 AM
| light rain showers | 22 °C 24 °C |
0.1 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1018 hPa | 73 % | 16 °C | 18 % | 0% | 18% | 0% | 0% | |
| 10 AM
9 AM
| light rain showers | 24 °C 26 °C |
0.1 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1018 hPa | 64 % | 16 °C | 41 % | 0% | 10% | 35% | 0% | |
| 11 AM
10 AM
| partly cloudy | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1018 hPa | 59 % | 16 °C | 32 % | 0% | 11% | 27% | 0% | |
| 12 PM
11 AM
| partly cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1016 hPa | 55 % | 15 °C | 35 % | 0% | 18% | 23% | 0% | |
| 1 PM
12 PM
| partly cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1015 hPa | 52 % | 15 °C | 18 % | 0% | 3% | 17% | 0% | |
| 2 PM
1 PM
| partly cloudy | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southwest |
1015 hPa | 50 % | 15 °C | 19 % | 0% | 2% | 18% | 0% | |
| 3 PM
2 PM
| partly cloudy | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1014 hPa | 47 % | 14 °C | 16 % | 0% | 1% | 16% | 0% | |
| 4 PM
3 PM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1014 hPa | 46 % | 14 °C | 10 % | 0% | 0% | 8% | 0% | |
| 5 PM
4 PM
| clear | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1014 hPa | 61 % | 17 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 6 PM
5 PM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1014 hPa | 59 % | 14 °C | 9 % | 0% | 1% | 9% | 0% | |
| 7 PM
6 PM
| partly cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1015 hPa | 59 % | 14 °C | 15 % | 0% | 2% | 11% | 3% | |
| 8 PM
7 PM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1016 hPa | 63 % | 13 °C | 10 % | 0% | 0% | 6% | 3% | |
| 9 PM
8 PM
| partly cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1017 hPa | 66 % | 14 °C | 15 % | 0% | 5% | 15% | 0% | |
| 10 PM
9 PM
| partly cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east |
1017 hPa | 71 % | 14 °C | 21 % | 0% | 10% | 13% | 0% | |
| 11 PM
10 PM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1017 hPa | 73 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Pará de Minas, Brazil - information
State: BrazilGPS coordinates: -19.8603; -44.6083
Time zone: America / Sao Paulo
time difference in hours with time in US is -5 hours
Population: 75 786
Altitude: 792 m
The administrative part:
- Minas Gerais, Belo Horizonte
- Pará de Minas, Pará de Minas
Something wrong, something missing?
Weather Pará de Minas, Brazil. Weather forecast Pará de Minas.
Pará de Minas - weather nearby - bigger cities
Pará de Minas - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.