Weather Papagaios, Minas Gerais weekend
Weather forecast for Papagaios, Minas Gerais for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning partly cloudy, later morning overcast. Sunday during the day morning clear, in the afternoon initially clear, later partly cloudy.
Saturday, May 2
27 / 18°C
| 0.0 mm | 5 km/h |
| 18 °C | 18 °C | 3 am | |
| 22 °C | 24 °C | 9 am | |
| 27 °C | 28 °C | 3 pm | |
| 22 °C | 23 °C | 9 pm |
sunrise 6:14 am
sunset 5:37 pm
HOURLY
sunset 5:37 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Papagaios, Minas Gerais, Brazil extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 AM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1016 hPa | 78 % | 13 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 27% | |
| 9 AM
8 AM
| overcast | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1019 hPa | 69 % | 16 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 PM
2 PM
| overcast | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1015 hPa | 52 % | 16 °C | 96 % | 0% | 22% | 21% | 94% | |
| 9 PM
8 PM
| cloudy | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h east-southeast |
1016 hPa | 65 % | 15 °C | 51 % | 0% | 1% | 10% | 45% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south |
1014 hPa | 80 % | 14 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 9 AM
8 AM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h southeast |
1017 hPa | 67 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
2 PM
| partly cloudy | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h southeast |
1013 hPa | 40 % | 13 °C | 16 % | 0% | 0% | 3% | 12% | |
| 9 PM
8 PM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1014 hPa | 65 % | 13 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
Papagaios, Minas Gerais, Brazil - information
State: BrazilGPS coordinates: -19.4492; -44.7478
Time zone: America / Sao Paulo
time difference in hours with time in US is -5 hours
Population: 11 850
Altitude: 722 m
The administrative part:
- Minas Gerais, Belo Horizonte
- Papagaios, Papagaios, Minas Gerais
Something wrong, something missing?
Weather Papagaios, Minas Gerais, Brazil. Weather forecast Papagaios, Minas Gerais.
Papagaios, Minas Gerais - weather nearby - bigger cities
Papagaios, Minas Gerais - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Papagaios, Minas Gerais is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Papagaios, Minas Gerais
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:14 am | 5:37 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:55 am | 11:22 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:51 am | 6 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:25 am | 6:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:59 am | 6:51 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 5:26 pm | 05/02/2026 6:53 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |