Weather Onça, Minas Gerais week
Weather forecast for Onça, Minas Gerais for this and next week.
Wednesday, May 20
23 / 18°C
| 12.1 mm | 15 km/h |
| 20 °C | 22 °C | 3 am | |
| 22 °C | 25 °C | 9 am | |
| 23 °C | 26 °C | 3 pm | |
| 20 °C | 23 °C | 9 pm |
sunrise 6:17 am
sunset 5:27 pm
HOURLY
sunset 5:27 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Onça, Minas Gerais, Brazil extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 AM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.1 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1017 hPa | 96 % | 18 °C | 91 % | 0% | 2% | 3% | 90% | |
| 9 AM
8 AM
| rain | 22 °C 24 °C |
2.6 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1019 hPa | 77 % | 18 °C | 90 % | 0% | 14% | 5% | 88% | |
| 3 PM
2 PM
| heavy rain | 23 °C 26 °C |
9.4 mm | 4.1 m/s15 km/h southeast |
1016 hPa | 79 % | 19 °C | 98 % | 0% | 62% | 69% | 95% | |
| 9 PM
8 PM
| partly cloudy | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1020 hPa | 97 % | 19 °C | 25 % | 0% | 3% | 17% | 6% | |
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 AM
| clear | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-southeast |
1018 hPa | 98 % | 18 °C | 3 % | 0% | 1% | 1% | 0% | |
| 9 AM
8 AM
| light rain showers | 22 °C 25 °C |
0.9 mm | 0.5 m/s2 km/h south-southwest |
1020 hPa | 80 % | 18 °C | 38 % | 0% | 18% | 0% | 25% | |
| 3 PM
2 PM
| overcast | 23 °C 25 °C |
0.4 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southeast |
1018 hPa | 79 % | 19 °C | 91 % | 0% | 59% | 35% | 60% | |
| 9 PM
8 PM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1021 hPa | 87 % | 18 °C | 85 % | 0% | 40% | 21% | 71% | |
Onça, Minas Gerais, Brazil - information
State: BrazilGPS coordinates: -19.1500; -43.9667
Time zone: America / Sao Paulo
time difference in hours with time in US is -5 hours
Altitude: 672 m
The administrative part:
- Minas Gerais, Belo Horizonte
- Jequitibá, Jequitibá, Minas Gerais
Something wrong, something missing?
Weather Onça, Minas Gerais, Brazil. Weather forecast Onça, Minas Gerais.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Onça, Minas Gerais is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Onça, Minas Gerais
data are always in the local timeSun and light
May 20, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:17 am | 5:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:52 am | 11:09 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:53 am | 5:50 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:27 am | 6:17 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:01 am | 6:43 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/20/2026 10:17 am | 05/20/2026 9:31 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |