Weather Morada Nova de Minas today
| 26 °C | 27 °C | 12 pm | |
| 27 °C | 27 °C | 3 pm | |
| 25 °C | 27 °C | 5 pm | |
| 20 °C | 20 °C | 10 pm |
sunrise 6:14 am
sunset 5:42 pm
HOURLY
sunset 5:42 pm
Weather forecast Morada Nova de Minas April 29, 2026
During the day morning clear, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later cloudy. The highest temperature 27 °C. At night partly cloudy to cloudy. The lowest temperature 17 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Morada Nova de Minas, Brazil extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 PM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1015 hPa | 71 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
12 AM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1015 hPa | 73 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
1 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1015 hPa | 74 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
2 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1015 hPa | 76 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
3 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1015 hPa | 78 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
4 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1015 hPa | 77 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
5 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1016 hPa | 78 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
6 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1017 hPa | 76 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
7 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1018 hPa | 74 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
8 AM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1018 hPa | 66 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
9 AM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1018 hPa | 61 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
10 AM
| clear | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1017 hPa | 55 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
11 AM
| cloudy | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1015 hPa | 51 % | 14 °C | 53 % | 0% | 0% | 0% | 53% | |
| 1 PM
12 PM
| partly cloudy | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1014 hPa | 48 % | 14 °C | 20 % | 0% | 0% | 19% | 0% | |
| 2 PM
1 PM
| partly cloudy | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1013 hPa | 46 % | 14 °C | 18 % | 0% | 2% | 13% | 3% | |
| 3 PM
2 PM
| cloudy | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1012 hPa | 45 % | 13 °C | 41 % | 0% | 3% | 3% | 38% | |
| 4 PM
3 PM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1012 hPa | 48 % | 14 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 5 PM
4 PM
| partly cloudy | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1013 hPa | 65 % | 18 °C | 32 % | 0% | 3% | 31% | 0% | |
| 6 PM
5 PM
| overcast | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1013 hPa | 67 % | 16 °C | 87 % | 0% | 7% | 31% | 82% | |
| 7 PM
6 PM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southeast |
1014 hPa | 66 % | 15 °C | 84 % | 0% | 3% | 9% | 83% | |
| 8 PM
7 PM
| clear | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1015 hPa | 61 % | 13 °C | 8 % | 0% | 2% | 7% | 0% | |
| 9 PM
8 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1015 hPa | 62 % | 12 °C | 47 % | 0% | 6% | 46% | 0% | |
| 10 PM
9 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east |
1016 hPa | 64 % | 13 °C | 53 % | 0% | 3% | 30% | 32% | |
| 11 PM
10 PM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1016 hPa | 66 % | 13 °C | 8 % | 0% | 0% | 3% | 4% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 PM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1016 hPa | 71 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
12 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1015 hPa | 74 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
1 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1014 hPa | 79 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
2 AM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1015 hPa | 83 % | 14 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 4 AM
3 AM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1015 hPa | 87 % | 14 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 5 AM
4 AM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1015 hPa | 89 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
5 AM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1016 hPa | 91 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
6 AM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1017 hPa | 88 % | 14 °C | 85 % | 0% | 0% | 0% | 85% | |
| 8 AM
7 AM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1017 hPa | 83 % | 16 °C | 92 % | 0% | 0% | 0% | 92% | |
| 9 AM
8 AM
| cloudy | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1018 hPa | 74 % | 17 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 10 AM
9 AM
| cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1017 hPa | 69 % | 17 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 11 AM
10 AM
| cloudy | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1017 hPa | 62 % | 17 °C | 67 % | 0% | 4% | 0% | 64% | |
| 12 PM
11 AM
| overcast | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1016 hPa | 57 % | 16 °C | 97 % | 0% | 16% | 3% | 96% | |
| 1 PM
12 PM
| overcast | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1015 hPa | 53 % | 16 °C | 98 % | 0% | 23% | 31% | 97% | |
| 2 PM
1 PM
| overcast | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1014 hPa | 51 % | 15 °C | 95 % | 0% | 75% | 57% | 76% | |
| 3 PM
2 PM
| cloudy | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1014 hPa | 49 % | 14 °C | 68 % | 0% | 3% | 17% | 60% | |
| 4 PM
3 PM
| cloudy | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1014 hPa | 50 % | 13 °C | 64 % | 0% | 7% | 18% | 53% | |
| 5 PM
4 PM
| partly cloudy | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1014 hPa | 60 % | 15 °C | 24 % | 0% | 6% | 6% | 16% | |
| 6 PM
5 PM
| partly cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1014 hPa | 58 % | 13 °C | 14 % | 0% | 4% | 2% | 9% | |
| 7 PM
6 PM
| clear | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1015 hPa | 59 % | 13 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 8 PM
7 PM
| clear | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1015 hPa | 60 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
8 PM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1016 hPa | 64 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
9 PM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1016 hPa | 67 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
10 PM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1017 hPa | 69 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Morada Nova de Minas, Brazil - information
State: BrazilGPS coordinates: -18.6044; -45.3567
Time zone: America / Sao Paulo
time difference in hours with time in US is -5 hours
Altitude: 593 m
The administrative part:
- Minas Gerais, Belo Horizonte
- Morada Nova de Minas, Morada Nova de Minas
Something wrong, something missing?
Weather Morada Nova de Minas, Brazil. Weather forecast Morada Nova de Minas.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Morada Nova de Minas is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Morada Nova de Minas
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Morada Nova de Minas
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:14 am | 5:42 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:58 am | 11:27 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:52 am | 6:05 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:26 am | 6:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5 am | 6:56 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:43 pm | 04/29/2026 4:20 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |