Weather Monjolo, Rio de Janeiro today
| 27 °C | 31 °C | 9 am | |
| 29 °C | 33 °C | 12 pm | |
| 28 °C | 32 °C | 3 pm | |
| 25 °C | 30 °C | 9 pm |
sunrise 6:09 am
sunset 5:28 pm
HOURLY
sunset 5:28 pm
Weather forecast Monjolo, Rio de Janeiro April 28, 2026
During the day morning light rain showers, in the afternoon initially light rain showers, later overcast. The highest temperature 30 °C. Total rainfall 1.1 mm. At night cloudy, fog. The lowest temperature 22 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Monjolo, Rio de Janeiro, Brazil extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 PM
| rain | 24 °C 29 °C |
0.3 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1015 hPa | 93 % | 23 °C | 99 % | 0% | 99% | 12% | 2% | |
| 1 AM
12 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1014 hPa | 93 % | 22 °C | 100 % | 0% | 100% | 21% | 0% | |
| 2 AM
1 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1014 hPa | 94 % | 23 °C | 89 % | 0% | 89% | 3% | 0% | |
| 3 AM
2 AM
| rain showers | 24 °C 29 °C |
0.4 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1014 hPa | 94 % | 22 °C | 43 % | 0% | 35% | 22% | 0% | |
| 4 AM
3 AM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1014 hPa | 94 % | 22 °C | 58 % | 0% | 54% | 19% | 0% | |
| 5 AM
4 AM
| cloudy | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1014 hPa | 96 % | 22 °C | 44 % | 0% | 32% | 6% | 15% | |
| 6 AM
5 AM
| partly cloudy | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1015 hPa | 97 % | 22 °C | 35 % | 1% | 29% | 7% | 3% | |
| 7 AM
6 AM
| partly cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1016 hPa | 97 % | 22 °C | 32 % | 0% | 32% | 3% | 0% | |
| 8 AM
7 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1016 hPa | 88 % | 22 °C | 57 % | 0% | 53% | 1% | 8% | |
| 9 AM
8 AM
| cloudy | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1016 hPa | 77 % | 22 °C | 50 % | 0% | 50% | 0% | 0% | |
| 10 AM
9 AM
| light rain showers | 28 °C 32 °C |
0.1 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1016 hPa | 71 % | 22 °C | 30 % | 0% | 30% | 1% | 0% | |
| 11 AM
10 AM
| partly cloudy | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1015 hPa | 66 % | 22 °C | 29 % | 0% | 28% | 4% | 0% | |
| 12 PM
11 AM
| light rain showers | 29 °C 33 °C |
0.1 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1014 hPa | 65 % | 22 °C | 28 % | 0% | 26% | 8% | 0% | |
| 1 PM
12 PM
| light rain showers | 30 °C 34 °C |
0.2 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1013 hPa | 64 % | 22 °C | 35 % | 0% | 30% | 5% | 2% | |
| 2 PM
1 PM
| partly cloudy | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southeast |
1013 hPa | 66 % | 22 °C | 35 % | 0% | 25% | 5% | 7% | |
| 3 PM
2 PM
| cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southeast |
1013 hPa | 68 % | 21 °C | 59 % | 0% | 33% | 12% | 31% | |
| 4 PM
3 PM
| overcast | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1013 hPa | 72 % | 21 °C | 93 % | 0% | 38% | 10% | 87% | |
| 5 PM
4 PM
| overcast | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southeast |
1014 hPa | 78 % | 22 °C | 100 % | 0% | 60% | 11% | 100% | |
| 6 PM
5 PM
| overcast | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1014 hPa | 82 % | 22 °C | 100 % | 0% | 64% | 9% | 100% | |
| 7 PM
6 PM
| overcast | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1014 hPa | 86 % | 22 °C | 100 % | 0% | 86% | 8% | 100% | |
| 8 PM
7 PM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southeast |
1015 hPa | 88 % | 23 °C | 100 % | 0% | 93% | 10% | 99% | |
| 9 PM
8 PM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1015 hPa | 88 % | 23 °C | 99 % | 0% | 35% | 4% | 99% | |
| 10 PM
9 PM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-southeast |
1015 hPa | 91 % | 23 °C | 100 % | 0% | 29% | 1% | 100% | |
| 11 PM
10 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east |
1015 hPa | 93 % | 23 °C | 97 % | 0% | 10% | 0% | 97% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-southeast |
1015 hPa | 95 % | 23 °C | 93 % | 0% | 9% | 0% | 93% | |
| 1 AM
12 AM
| cloudy | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east |
1014 hPa | 97 % | 23 °C | 53 % | 0% | 11% | 0% | 47% | |
| 2 AM
1 AM
| fog | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1013 hPa | 98 % | 22 °C | 51 % | 25% | 35% | 0% | 24% | |
| 3 AM
2 AM
| fog | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north |
1013 hPa | 99 % | 22 °C | 75 % | 25% | 62% | 0% | 43% | |
| 4 AM
3 AM
| fog | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1013 hPa | 99 % | 22 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 1% | |
| 5 AM
4 AM
| fog | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1013 hPa | 99 % | 22 °C | 99 % | 100% | 99% | 0% | 16% | |
| 6 AM
5 AM
| fog | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1013 hPa | 99 % | 22 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 1% | |
| 7 AM
6 AM
| fog | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1014 hPa | 98 % | 22 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 0% | |
| 8 AM
7 AM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1014 hPa | 94 % | 22 °C | 69 % | 22% | 69% | 0% | 0% | |
| 9 AM
8 AM
| clear | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1014 hPa | 80 % | 22 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 10 AM
9 AM
| clear | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1014 hPa | 68 % | 21 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
10 AM
| clear | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1013 hPa | 59 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
11 AM
| clear | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1011 hPa | 52 % | 20 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 1 PM
12 PM
| clear | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1010 hPa | 48 % | 20 °C | 9 % | 0% | 0% | 7% | 2% | |
| 2 PM
1 PM
| partly cloudy | 34 °C 37 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1009 hPa | 44 % | 19 °C | 36 % | 0% | 0% | 7% | 32% | |
| 3 PM
2 PM
| partly cloudy | 34 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1009 hPa | 42 % | 19 °C | 14 % | 0% | 0% | 7% | 7% | |
| 4 PM
3 PM
| partly cloudy | 33 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1009 hPa | 45 % | 19 °C | 30 % | 0% | 2% | 4% | 26% | |
| 5 PM
4 PM
| cloudy | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1010 hPa | 59 % | 21 °C | 57 % | 0% | 0% | 0% | 57% | |
| 6 PM
5 PM
| cloudy | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1011 hPa | 69 % | 22 °C | 68 % | 0% | 0% | 1% | 67% | |
| 7 PM
6 PM
| partly cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1011 hPa | 71 % | 22 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 8 PM
7 PM
| clear | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1011 hPa | 68 % | 21 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 9 PM
8 PM
| clear | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1012 hPa | 65 % | 19 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
Monjolo, Rio de Janeiro, Brazil - information
State: BrazilGPS coordinates: -22.7994; -42.9683
Time zone: America / Sao Paulo
time difference in hours with time in US is -5 hours
Something wrong, something missing?
Weather Monjolo, Rio de Janeiro, Brazil. Weather forecast Monjolo, Rio de Janeiro.
Monjolo, Rio de Janeiro - weather nearby - bigger cities
Monjolo, Rio de Janeiro - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Monjolo, Rio de Janeiro is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Monjolo, Rio de Janeiro
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Monjolo, Rio de Janeiro
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:09 am | 5:28 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:49 am | 11:18 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:46 am | 5:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:20 am | 6:18 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:53 am | 6:44 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:01 pm | 04/28/2026 3:20 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |