Weather Oberthalham long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Oberthalham for ten days.
Saturday, May 16
15 / 10°C
| 37.0 mm | 5 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Oberthalham, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h south-southeast |
1003 hPa | 84 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 89% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
2.3 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1003 hPa | 89 % | 11 °C | 99 % | 0% | 49% | 79% | 96% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain | 14 °C 15 °C |
9.4 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1003 hPa | 92 % | 13 °C | 100 % | 0% | 75% | 100% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
25.3 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1003 hPa | 99 % | 13 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 100% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
19.1 mm | 3.8 m/s14 km/h west |
1008 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 84% | |
| 8 AM
2 AM
| heavy rain | 10 °C 9 °C |
13.6 mm | 4.3 m/s15 km/h west |
1013 hPa | 98 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 67% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 11 °C 10 °C |
2.8 mm | 4.4 m/s16 km/h west |
1017 hPa | 96 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 96% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.5 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1018 hPa | 95 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 1% | |
Oberthalham, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.9487; 13.7987
Time zone: Europe / Vienna
Population: 198
Altitude: 0 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Oberthalham, Austria. Weather forecast Oberthalham.
Oberthalham - weather nearby - bigger cities
Oberthalham - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Oberthalham is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Oberthalham
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:24 am | 8:38 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:01 pm | 15:13 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:46 am | 9:16 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:59 am | 10:04 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:58 am | 11:05 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:34 am | 05/16/2026 8:49 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |