Weather Obersteinerzaun the day after tomorrow
Weather forecast Obersteinerzaun April 30, 2026
During the day clear. The highest temperature 13 °C. At night clear. The lowest temperature 2 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Obersteinerzaun, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east |
1027 hPa | 40 % | -5 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east |
1028 hPa | 41 % | -5 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 5 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east |
1028 hPa | 42 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 5 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1029 hPa | 43 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1029 hPa | 43 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 3 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1029 hPa | 45 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 2 °C -2 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1030 hPa | 48 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 3 °C -1 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1030 hPa | 49 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 5 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1030 hPa | 45 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1028 hPa | 27 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1027 hPa | 33 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1029 hPa | 41 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1030 hPa | 44 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southeast |
1027 hPa | 35 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southeast |
1025 hPa | 47 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Obersteinerzaun, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 48.4577; 13.6118
Time zone: Europe / Vienna
Altitude: 524 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Obersteinerzaun, Austria. Weather forecast Obersteinerzaun.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Obersteinerzaun is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Obersteinerzaun
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:47 am | 8:18 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:02 pm | 14:30 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:12 am | 8:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:29 am | 9:37 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:38 am | 10:29 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:12 pm | 04/30/2026 4:53 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |