Weather Oberdorf, Salzburg long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Oberdorf, Salzburg for ten days.
Thursday, Apr 30
14 / 2°C
| 0.0 mm | 23 km/h |
| 7 °C | 3 °C | 9 am | |
| 12 °C | 9 °C | 12 pm | |
| 14 °C | 10 °C | 3 pm | |
| 8 °C | 5 °C | 9 pm |
sunrise 5:51 am
sunset 8:18 pm
HOURLY
sunset 8:18 pm
|
|
|
|
Weather forecast Oberdorf, Salzburg, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h east-northeast |
1026 hPa | 44 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east-northeast |
1026 hPa | 46 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 5 °C 1 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east |
1027 hPa | 47 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east |
1027 hPa | 54 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 3 °C -1 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east-northeast |
1027 hPa | 56 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 2 °C -2 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1028 hPa | 59 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1028 hPa | 62 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1029 hPa | 60 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h northeast |
1029 hPa | 52 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northeast |
1029 hPa | 47 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h northeast |
1028 hPa | 43 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h northeast |
1028 hPa | 39 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h northeast |
1027 hPa | 33 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h northeast |
1027 hPa | 31 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h northeast |
1026 hPa | 28 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h northeast |
1026 hPa | 26 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h northeast |
1026 hPa | 25 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h east-northeast |
1025 hPa | 24 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east-northeast |
1025 hPa | 25 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1026 hPa | 26 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1026 hPa | 30 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1027 hPa | 35 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1027 hPa | 42 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1028 hPa | 43 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1028 hPa | 48 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1028 hPa | 53 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1028 hPa | 57 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1028 hPa | 61 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1028 hPa | 63 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1028 hPa | 63 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1028 hPa | 63 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1029 hPa | 62 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1029 hPa | 49 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1029 hPa | 39 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1028 hPa | 34 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1027 hPa | 32 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1027 hPa | 30 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h northeast |
1026 hPa | 32 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h northeast |
1025 hPa | 33 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1025 hPa | 34 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1025 hPa | 35 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east-northeast |
1024 hPa | 35 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1024 hPa | 36 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1024 hPa | 39 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1024 hPa | 47 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Oberdorf, Salzburg, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.8408; 13.2117
Time zone: Europe / Vienna
Population: 261
Altitude: 580 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Oberdorf, Salzburg, Austria. Weather forecast Oberdorf, Salzburg.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Oberdorf, Salzburg is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Oberdorf, Salzburg
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:51 am | 8:18 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:04 pm | 14:27 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:15 am | 8:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:33 am | 9:36 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:44 am | 10:26 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:13 pm | 04/30/2026 4:56 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |