Weather Nüziders long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Nüziders for ten days.
Saturday, May 16
9 / 1°C
| 9.0 mm | 7 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Nüziders, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| rain | 5 °C 4 °C |
0.8 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1007 hPa | 99 % | 4 °C | 100 % | 92% | 100% | 100% | 50% | |
| 1 AM
7 PM
| rain | 5 °C 4 °C |
0.7 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1007 hPa | 99 % | 4 °C | 100 % | 75% | 100% | 100% | 42% | |
| 2 AM
8 PM
| rain | 5 °C 3 °C |
0.9 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1007 hPa | 99 % | 4 °C | 100 % | 73% | 100% | 100% | 6% | |
| 3 AM
9 PM
| heavy rain | 4 °C 2 °C |
1.2 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1007 hPa | 99 % | 4 °C | 100 % | 100% | 100% | 100% | 2% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 4 °C 2 °C |
0.6 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1008 hPa | 99 % | 4 °C | 100 % | 100% | 100% | 100% | 4% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 4 °C 2 °C |
0.5 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1008 hPa | 99 % | 4 °C | 100 % | 82% | 100% | 99% | 14% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 4 °C 2 °C |
0.4 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1008 hPa | 99 % | 3 °C | 98 % | 75% | 92% | 93% | 21% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 4 °C 2 °C |
0.5 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1009 hPa | 97 % | 3 °C | 100 % | 75% | 100% | 78% | 10% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 4 °C 2 °C |
0.4 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1009 hPa | 96 % | 4 °C | 95 % | 68% | 90% | 46% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| light rain | 5 °C 3 °C |
0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1010 hPa | 89 % | 3 °C | 89 % | 0% | 85% | 25% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain | 6 °C 4 °C |
0.1 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1010 hPa | 82 % | 3 °C | 98 % | 0% | 97% | 8% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 6 °C 4 °C |
0.3 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1010 hPa | 80 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 12% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain showers | 6 °C 4 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1011 hPa | 81 % | 3 °C | 83 % | 0% | 77% | 16% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| rain showers | 7 °C 5 °C |
0.3 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1011 hPa | 75 % | 3 °C | 75 % | 0% | 70% | 21% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 8 °C 6 °C |
0.3 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1011 hPa | 69 % | 2 °C | 44 % | 0% | 36% | 25% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| rain showers | 9 °C 7 °C |
0.7 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1011 hPa | 67 % | 3 °C | 49 % | 0% | 42% | 25% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| light rain showers | 8 °C 6 °C |
0.2 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1011 hPa | 75 % | 4 °C | 80 % | 0% | 69% | 35% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| light rain showers | 8 °C 6 °C |
0.2 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1012 hPa | 74 % | 4 °C | 78 % | 0% | 75% | 17% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| rain showers | 8 °C 6 °C |
0.3 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1012 hPa | 76 % | 3 °C | 57 % | 0% | 39% | 34% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| light rain showers | 7 °C 6 °C |
0.2 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1013 hPa | 83 % | 4 °C | 64 % | 0% | 38% | 46% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1014 hPa | 90 % | 4 °C | 32 % | 0% | 17% | 23% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 5 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1015 hPa | 94 % | 4 °C | 42 % | 0% | 13% | 39% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 5 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1016 hPa | 94 % | 3 °C | 53 % | 0% | 32% | 43% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1017 hPa | 92 % | 3 °C | 62 % | 0% | 51% | 49% | 0% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1017 hPa | 91 % | 2 °C | 64 % | 2% | 40% | 48% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1018 hPa | 92 % | 2 °C | 90 % | 8% | 86% | 46% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1017 hPa | 94 % | 2 °C | 45 % | 7% | 43% | 15% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1017 hPa | 92 % | 1 °C | 43 % | 2% | 42% | 12% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1017 hPa | 88 % | 0 °C | 48 % | 0% | 47% | 9% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| partly cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1016 hPa | 85 % | 0 °C | 32 % | 0% | 31% | 1% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| partly cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1016 hPa | 83 % | -1 °C | 14 % | 0% | 14% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1017 hPa | 83 % | 0 °C | 6 % | 0% | 6% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1017 hPa | 73 % | 2 °C | 23 % | 0% | 3% | 0% | 21% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1017 hPa | 66 % | 2 °C | 3 % | 0% | 1% | 0% | 2% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h southwest |
1016 hPa | 62 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1016 hPa | 56 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northwest |
1015 hPa | 52 % | 2 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1014 hPa | 44 % | 1 °C | 73 % | 0% | 37% | 20% | 54% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1014 hPa | 40 % | 1 °C | 96 % | 0% | 6% | 39% | 93% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1014 hPa | 42 % | 2 °C | 98 % | 0% | 6% | 55% | 96% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1014 hPa | 55 % | 5 °C | 99 % | 0% | 5% | 63% | 98% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1014 hPa | 62 % | 6 °C | 94 % | 0% | 3% | 85% | 88% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1014 hPa | 61 % | 5 °C | 89 % | 0% | 7% | 88% | 32% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1014 hPa | 59 % | 4 °C | 75 % | 0% | 1% | 75% | 5% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1014 hPa | 73 % | 6 °C | 21 % | 0% | 3% | 18% | 1% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east |
1015 hPa | 74 % | 4 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1015 hPa | 78 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1015 hPa | 83 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Nüziders, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.1667; 9.8000
Time zone: Europe / Vienna
Population: 4 962
Altitude: 549 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Nüziders, Austria. Weather forecast Nüziders.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Nüziders is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Nüziders
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:43 am | 8:51 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:17 pm | 15:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:06 am | 9:28 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:20 am | 10:15 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:22 am | 11:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:53 am | 05/16/2026 9:02 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |