Weather Niederer Dachstein today
| 13 °C | 12 °C | 9 am | |
| 17 °C | 16 °C | 12 pm | |
| 18 °C | 17 °C | 3 pm | |
| 10 °C | 10 °C | 9 pm |
sunrise 5:53 am
sunset 8:13 pm
HOURLY
sunset 8:13 pm
Weather forecast Niederer Dachstein April 28, 2026
During the day morning light rain, in the afternoon rain, in the evening overcast. The highest temperature 18 °C. Total rainfall 3.0 mm. At night rain. The lowest temperature 9 °C. Total rainfall 1.0 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Niederer Dachstein, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1017 hPa | 75 % | 7 °C | 100 % | 0% | 1% | 4% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1017 hPa | 71 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 13% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1016 hPa | 66 % | 8 °C | 100 % | 0% | 5% | 64% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain | 16 °C 15 °C |
0.2 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1016 hPa | 60 % | 8 °C | 100 % | 0% | 17% | 94% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 17 °C 16 °C |
0.2 mm | 1.3 m/s5 km/h east |
1016 hPa | 58 % | 8 °C | 100 % | 0% | 16% | 97% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain | 17 °C 16 °C |
0.1 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1016 hPa | 56 % | 8 °C | 100 % | 0% | 29% | 95% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1015 hPa | 51 % | 7 °C | 100 % | 0% | 35% | 95% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 18 °C 17 °C |
0.7 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1014 hPa | 47 % | 6 °C | 100 % | 0% | 43% | 98% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 16 °C 15 °C |
0.8 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1015 hPa | 59 % | 8 °C | 100 % | 0% | 32% | 96% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.6 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1017 hPa | 75 % | 9 °C | 100 % | 0% | 28% | 100% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-southwest |
1017 hPa | 83 % | 9 °C | 100 % | 0% | 35% | 100% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1017 hPa | 87 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-northwest |
1017 hPa | 93 % | 10 °C | 100 % | 0% | 5% | 99% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1017 hPa | 97 % | 9 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1018 hPa | 98 % | 9 °C | 100 % | 6% | 14% | 100% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south |
1018 hPa | 98 % | 8 °C | 100 % | 16% | 40% | 100% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| light rain | 8 °C 7 °C |
0.1 mm | 1.3 m/s5 km/h south |
1018 hPa | 99 % | 8 °C | 100 % | 42% | 60% | 100% | 85% | |
| 1 AM
7 PM
| fog | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1018 hPa | 96 % | 7 °C | 100 % | 50% | 78% | 99% | 91% | |
| 2 AM
8 PM
| light rain | 8 °C 7 °C |
0.2 mm | 1.1 m/s4 km/h south |
1018 hPa | 93 % | 6 °C | 100 % | 52% | 70% | 100% | 98% | |
| 3 AM
9 PM
| light rain | 8 °C 7 °C |
0.1 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1018 hPa | 94 % | 6 °C | 100 % | 50% | 59% | 100% | 84% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 8 °C 7 °C |
0.3 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1018 hPa | 95 % | 6 °C | 100 % | 43% | 90% | 100% | 90% | |
| 5 AM
11 PM
| light rain | 7 °C 6 °C |
0.2 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southwest |
1018 hPa | 95 % | 6 °C | 100 % | 21% | 83% | 100% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1018 hPa | 95 % | 6 °C | 100 % | 8% | 14% | 100% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| light rain | 8 °C 7 °C |
0.1 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southeast |
1019 hPa | 96 % | 7 °C | 100 % | 9% | 32% | 100% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 9 °C 8 °C |
0.2 mm | 1.0 m/s4 km/h east-northeast |
1019 hPa | 97 % | 9 °C | 100 % | 25% | 50% | 100% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| light rain | 10 °C 10 °C |
0.1 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1020 hPa | 95 % | 9 °C | 100 % | 0% | 57% | 100% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.4 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1020 hPa | 91 % | 9 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.3 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1020 hPa | 86 % | 8 °C | 100 % | 0% | 49% | 100% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.7 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1020 hPa | 85 % | 8 °C | 100 % | 0% | 39% | 91% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1020 hPa | 82 % | 8 °C | 100 % | 0% | 46% | 59% | 98% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.4 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1020 hPa | 80 % | 8 °C | 93 % | 0% | 93% | 39% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| heavy rain | 13 °C 12 °C |
1.7 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1019 hPa | 75 % | 8 °C | 98 % | 0% | 98% | 71% | 1% | |
| 4 PM
10 AM
| rain showers | 11 °C 10 °C |
0.6 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1020 hPa | 81 % | 7 °C | 45 % | 0% | 25% | 29% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| light rain showers | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1020 hPa | 81 % | 7 °C | 39 % | 0% | 27% | 21% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| light rain showers | 12 °C 11 °C |
0.1 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1020 hPa | 72 % | 6 °C | 78 % | 0% | 75% | 16% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1020 hPa | 66 % | 5 °C | 92 % | 0% | 90% | 9% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1021 hPa | 68 % | 3 °C | 93 % | 0% | 93% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1023 hPa | 65 % | 1 °C | 82 % | 0% | 82% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1024 hPa | 62 % | 0 °C | 38 % | 0% | 38% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1025 hPa | 62 % | -1 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
Niederer Dachstein, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.4833; 13.6000
Time zone: Europe / Vienna
Something wrong, something missing?
Weather Niederer Dachstein, Austria. Weather forecast Niederer Dachstein.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Niederer Dachstein is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Niederer Dachstein
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Niederer Dachstein
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:53 am | 8:13 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:03 pm | 14:19 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:19 am | 8:48 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:38 am | 9:29 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:50 am | 10:17 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:51 pm | 04/28/2026 4:24 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |