Weather Neuberg, Salzburg long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Neuberg, Salzburg for ten days.
Friday, May 22
19 / 10°C
| 1.1 mm | 7 km/h |
| 10 °C | 10 °C | 2 am | |
| 12 °C | 12 °C | 8 am | |
| 19 °C | 18 °C | 2 pm | |
| 15 °C | 16 °C | 8 pm |
sunrise 5:21 am
sunset 8:45 pm
HOURLY
sunset 8:45 pm
|
|
|
|
Weather forecast Neuberg, Salzburg, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/22/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.1 mm | 0.5 m/s2 km/h west-northwest |
1031 hPa | 100 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 23% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.6 mm | 0.7 m/s3 km/h north |
1031 hPa | 97 % | 11 °C | 95 % | 0% | 95% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 19 °C 19 °C |
0.3 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1029 hPa | 55 % | 9 °C | 35 % | 0% | 16% | 25% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.1 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northeast |
1029 hPa | 84 % | 12 °C | 69 % | 0% | 67% | 46% | 0% | |
Saturday 05/23/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east |
1031 hPa | 93 % | 10 °C | 17 % | 0% | 17% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east-northeast |
1031 hPa | 80 % | 10 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1028 hPa | 40 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1028 hPa | 65 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Neuberg, Salzburg, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.4500; 13.4833
Time zone: Europe / Vienna
Population: 723
Altitude: 1046 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Neuberg, Salzburg, Austria. Weather forecast Neuberg, Salzburg.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Neuberg, Salzburg is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Neuberg, Salzburg
data are always in the local timeSun and light
May 22, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:21 am | 8:45 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:02 pm | 15:23 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:42 am | 9:23 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:54 am | 10:12 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:50 am | 11:17 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/22/2026 11:11 am | 05/23/2026 1:58 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |