Weather Mürzzuschlag the day after tomorrow
Weather forecast Mürzzuschlag May 17, 2026
During the day morning overcast, later morning cloudy, in the evening clear. The highest temperature 12 °C. Total rainfall 0.6 mm. At night the lowest temperature 4 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Mürzzuschlag, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h north-northwest |
1010 hPa | 96 % | 4 °C | 100 % | 0% | 95% | 99% | 99% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h northwest |
1011 hPa | 96 % | 4 °C | 100 % | 3% | 99% | 100% | 98% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h northwest |
1011 hPa | 96 % | 4 °C | 100 % | 0% | 96% | 98% | 63% | |
| 3 AM
9 PM
| light rain | 4 °C 1 °C |
0.1 mm | 6.3 m/s23 km/h northwest |
1012 hPa | 96 % | 4 °C | 100 % | 2% | 97% | 90% | 2% | |
| 4 AM
10 PM
| light rain | 4 °C 1 °C |
0.2 mm | 6.3 m/s23 km/h north-northwest |
1012 hPa | 96 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 79% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h north-northwest |
1013 hPa | 97 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 92% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h north-northwest |
1014 hPa | 96 % | 3 °C | 100 % | 3% | 100% | 91% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| fog | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h north-northwest |
1014 hPa | 95 % | 3 °C | 93 % | 25% | 86% | 43% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h northwest |
1014 hPa | 87 % | 3 °C | 68 % | 12% | 65% | 4% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h north-northwest |
1014 hPa | 76 % | 3 °C | 75 % | 7% | 75% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h north-northwest |
1014 hPa | 63 % | 1 °C | 58 % | 0% | 58% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h northwest |
1014 hPa | 56 % | 1 °C | 50 % | 0% | 50% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h north-northwest |
1014 hPa | 47 % | 0 °C | 46 % | 0% | 46% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northwest |
1014 hPa | 45 % | 0 °C | 73 % | 0% | 73% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northwest |
1014 hPa | 45 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 50% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northwest |
1014 hPa | 46 % | 0 °C | 94 % | 0% | 94% | 66% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1014 hPa | 45 % | 0 °C | 96 % | 0% | 95% | 83% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northwest |
1013 hPa | 46 % | 0 °C | 96 % | 0% | 96% | 73% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1014 hPa | 48 % | 0 °C | 67 % | 0% | 59% | 39% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1014 hPa | 52 % | 1 °C | 56 % | 0% | 54% | 12% | 4% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1015 hPa | 63 % | 2 °C | 52 % | 0% | 3% | 0% | 50% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1015 hPa | 78 % | 2 °C | 34 % | 0% | 3% | 0% | 32% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1016 hPa | 82 % | 2 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1016 hPa | 86 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1016 hPa | 87 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1016 hPa | 86 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1016 hPa | 85 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west |
1015 hPa | 85 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1016 hPa | 84 % | 0 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1016 hPa | 83 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1016 hPa | 82 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west |
1016 hPa | 75 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h west-northwest |
1016 hPa | 60 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.5 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1014 hPa | 45 % | 3 °C | 97 % | 0% | 8% | 64% | 94% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1015 hPa | 83 % | 7 °C | 82 % | 0% | 22% | 7% | 76% | |
Mürzzuschlag, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.6066; 15.6723
Time zone: Europe / Vienna
Population: 5 975
Altitude: 805 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Mürzzuschlag, Austria. Weather forecast Mürzzuschlag.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Mürzzuschlag is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Mürzzuschlag
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:17 am | 8:30 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:53 pm | 15:13 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:39 am | 9:08 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:52 am | 9:56 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:52 am | 10:57 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:03 am | 05/17/2026 10:06 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |