Weather Mollands long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Mollands for ten days.
Friday, May 22
23 / 14°C
| 0.8 mm | 14 km/h |
| 14 °C | 14 °C | 2 am | |
| 17 °C | 17 °C | 8 am | |
| 23 °C | 22 °C | 2 pm | |
| 19 °C | 19 °C | 8 pm |
sunrise 5:08 am
sunset 8:40 pm
HOURLY
sunset 8:40 pm
|
|
|
|
Weather forecast Mollands, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/22/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1028 hPa | 83 % | 11 °C | 12 % | 0% | 11% | 1% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain showers | 17 °C 17 °C |
0.7 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1030 hPa | 76 % | 12 °C | 18 % | 0% | 18% | 3% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 23 °C 22 °C |
0.1 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1028 hPa | 46 % | 10 °C | 35 % | 0% | 8% | 34% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1027 hPa | 61 % | 11 °C | 3 % | 0% | 1% | 1% | 0% | |
Saturday 05/23/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1030 hPa | 80 % | 9 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 25% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1030 hPa | 65 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1029 hPa | 42 % | 9 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1027 hPa | 66 % | 14 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
Mollands, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 48.5137; 15.6744
Time zone: Europe / Vienna
Population: 298
Altitude: 301 m
The administrative part:
- Lower Austria, Sankt Pölten
- Politischer Bezirk Krems, Mautern
Something wrong, something missing?
Weather Mollands, Austria. Weather forecast Mollands.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Mollands is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Mollands
data are always in the local timeSun and light
May 22, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:08 am | 8:40 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:53 pm | 15:32 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:28 am | 9:20 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:38 am | 10:11 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:28 am | 11:22 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/22/2026 10:59 am | 05/23/2026 1:51 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |