Weather Landersdorf week
Weather forecast for Landersdorf for this and next week.
Friday, May 1
19 / 4°C
| 0.0 mm | 10 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Landersdorf, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1030 hPa | 51 % | -1 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1030 hPa | 56 % | -1 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1030 hPa | 61 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1030 hPa | 66 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1030 hPa | 70 % | -1 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1030 hPa | 72 % | 0 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1030 hPa | 72 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1030 hPa | 68 % | 0 °C | 5 % | 0% | 3% | 1% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1030 hPa | 54 % | 0 °C | 18 % | 0% | 0% | 17% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1030 hPa | 40 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1030 hPa | 39 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1030 hPa | 41 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1030 hPa | 41 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1029 hPa | 40 % | 3 °C | 10 % | 0% | 10% | 3% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1028 hPa | 36 % | 3 °C | 99 % | 0% | 2% | 99% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1026 hPa | 53 % | 4 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h northwest |
1026 hPa | 63 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east |
1026 hPa | 60 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1022 hPa | 33 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1019 hPa | 42 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Landersdorf, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 48.4167; 15.6333
Time zone: Europe / Vienna
Population: 922
Altitude: 199 m
The administrative part:
- Lower Austria, Sankt Pölten
- Stadt Krems an der Donau, Gneixendorf
Something wrong, something missing?
Weather Landersdorf, Austria. Weather forecast Landersdorf.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Landersdorf is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Landersdorf
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:38 am | 8:11 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:54 pm | 14:33 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:02 am | 8:47 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:19 am | 9:31 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:27 am | 10:23 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:15 pm | 05/01/2026 5:02 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |