Weather Kraindorf today
Weather forecast Kraindorf April 29, 2026
Afternoon in the afternoon rain, in the evening partly cloudy. The highest temperature 10 °C. Total rainfall 1.3 mm. At night clear. The lowest temperature 6 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kraindorf, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 10 AM
4 AM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.9 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1021 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.8 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1022 hPa | 93 % | 8 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.7 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1022 hPa | 93 % | 8 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.5 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1022 hPa | 92 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.4 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1022 hPa | 89 % | 7 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.4 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1022 hPa | 90 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1022 hPa | 85 % | 7 °C | 100 % | 0% | 97% | 100% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1022 hPa | 83 % | 6 °C | 100 % | 0% | 93% | 100% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1022 hPa | 80 % | 6 °C | 100 % | 0% | 16% | 100% | 99% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northwest |
1022 hPa | 87 % | 7 °C | 100 % | 0% | 7% | 99% | 75% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northwest |
1022 hPa | 94 % | 7 °C | 51 % | 0% | 4% | 39% | 29% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northwest |
1023 hPa | 96 % | 6 °C | 10 % | 0% | 2% | 10% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-northwest |
1024 hPa | 98 % | 6 °C | 25 % | 0% | 4% | 25% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| partly cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1024 hPa | 97 % | 5 °C | 20 % | 0% | 3% | 20% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1025 hPa | 94 % | 5 °C | 25 % | 23% | 23% | 3% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1026 hPa | 85 % | 3 °C | 36 % | 23% | 33% | 12% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1027 hPa | 68 % | 0 °C | 54 % | 23% | 54% | 3% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| partly cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1027 hPa | 60 % | -2 °C | 21 % | 0% | 20% | 2% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1028 hPa | 60 % | -3 °C | 7 % | 1% | 7% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1028 hPa | 64 % | -3 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1028 hPa | 69 % | -3 °C | 2 % | 1% | 2% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1029 hPa | 68 % | -2 °C | 5 % | 5% | 5% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1029 hPa | 69 % | 0 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1030 hPa | 48 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1029 hPa | 39 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1029 hPa | 36 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1028 hPa | 34 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1027 hPa | 31 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1026 hPa | 28 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east |
1026 hPa | 26 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1025 hPa | 25 % | -5 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1024 hPa | 25 % | -5 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1024 hPa | 27 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1025 hPa | 35 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1026 hPa | 39 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1027 hPa | 40 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1028 hPa | 42 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1028 hPa | 48 % | -4 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
Kraindorf, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 46.7485; 14.3234
Time zone: Europe / Vienna
Population: 23
Altitude: 0 m
The administrative part:
- Carinthia, Klagenfurt
- Sankt Veit an der Glan District, Sankt Veit an der Glan
Something wrong, something missing?
Weather Kraindorf, Austria. Weather forecast Kraindorf.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kraindorf is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kraindorf
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Kraindorf
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:50 am | 8:10 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1 pm | 14:19 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:16 am | 8:44 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:36 am | 9:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:49 am | 10:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:58 pm | 04/29/2026 4:37 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |