Weather Kopes weekend
Weather forecast for Kopes for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning snow, in the afternoon sleet showers, in the evening partly cloudy. Sunday during the day morning cloudy, later morning clear, in the afternoon cloudy, in the evening partly cloudy.
Friday, May 15
2 / -2°C
| 4.3 mm | 7 km/h |
| -1 °C | -3 °C | 8 pm | |
| -1 °C | -3 °C | 9 pm | |
| -1 °C | -3 °C | 10 pm | |
| -1 °C | -3 °C | 11 pm |
sunrise 5:44 am
sunset 8:50 pm
HOURLY
sunset 8:50 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kopes, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| fog | -3 °C -6 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1002 hPa | 96 % | -3 °C | 81 % | 26% | 45% | 44% | 58% | |
| 1 AM
7 PM
| fog | -4 °C -7 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1002 hPa | 98 % | -3 °C | 98 % | 56% | 75% | 87% | 89% | |
| 2 AM
8 PM
| fog | -4 °C -7 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1002 hPa | 99 % | -3 °C | 90 % | 80% | 88% | 18% | 14% | |
| 3 AM
9 PM
| fog | -4 °C -7 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h southeast |
1001 hPa | 98 % | -4 °C | 71 % | 60% | 67% | 18% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| fog | -4 °C -7 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1001 hPa | 97 % | -4 °C | 57 % | 29% | 44% | 27% | 1% | |
| 5 AM
11 PM
| fog | -5 °C -8 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1001 hPa | 97 % | -5 °C | 55 % | 28% | 50% | 13% | 9% | |
| 6 AM
12 AM
| fog | -5 °C -8 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1001 hPa | 97 % | -5 °C | 94 % | 28% | 51% | 78% | 79% | |
| 7 AM
1 AM
| fog | -3 °C -6 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1002 hPa | 97 % | -3 °C | 97 % | 35% | 60% | 85% | 89% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | -1 °C -3 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h southwest |
1002 hPa | 92 % | -2 °C | 97 % | 0% | 37% | 90% | 89% | |
| 9 AM
3 AM
| light sleet | 0 °C -2 °C |
0.2 mm | 0.5 m/s2 km/h west-northwest |
1002 hPa | 92 % | -1 °C | 97 % | 0% | 23% | 87% | 83% | |
| 10 AM
4 AM
| light sleet | 1 °C -1 °C |
0.2 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1002 hPa | 90 % | 0 °C | 99 % | 0% | 26% | 98% | 71% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain | 1 °C -1 °C |
0.1 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1002 hPa | 88 % | 0 °C | 99 % | 0% | 32% | 97% | 83% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 2 °C 0 °C |
0.2 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1002 hPa | 81 % | 0 °C | 99 % | 0% | 23% | 99% | 83% | |
| 1 PM
7 AM
| sleet | 2 °C -1 °C |
0.3 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1002 hPa | 78 % | -1 °C | 99 % | 0% | 19% | 99% | 47% | |
| 2 PM
8 AM
| sleet | 2 °C -1 °C |
0.5 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1003 hPa | 78 % | -1 °C | 98 % | 0% | 62% | 96% | 10% | |
| 3 PM
9 AM
| sleet | 2 °C 0 °C |
0.4 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1003 hPa | 89 % | 0 °C | 100 % | 0% | 90% | 99% | 3% | |
| 4 PM
10 AM
| light sleet | 1 °C -1 °C |
0.1 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1003 hPa | 89 % | 0 °C | 88 % | 0% | 29% | 82% | 16% | |
| 5 PM
11 AM
| light rain | 2 °C 0 °C |
0.1 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1003 hPa | 81 % | -1 °C | 87 % | 0% | 30% | 82% | 25% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1003 hPa | 76 % | -1 °C | 93 % | 0% | 25% | 82% | 65% | |
| 7 PM
1 PM
| snow | 1 °C -2 °C |
0.8 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1004 hPa | 83 % | -1 °C | 98 % | 0% | 74% | 88% | 85% | |
| 8 PM
2 PM
| light snow | -1 °C -3 °C |
0.2 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1005 hPa | 97 % | -1 °C | 100 % | 0% | 100% | 71% | 71% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | -1 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1006 hPa | 97 % | -1 °C | 100 % | 7% | 96% | 74% | 96% | |
| 10 PM
4 PM
| snow | -1 °C -3 °C |
0.5 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
1006 hPa | 95 % | -1 °C | 100 % | 13% | 82% | 81% | 98% | |
| 11 PM
5 PM
| snow | -1 °C -3 °C |
0.7 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1007 hPa | 97 % | -1 °C | 100 % | 7% | 82% | 98% | 98% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| snow | -1 °C -3 °C |
0.8 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1007 hPa | 97 % | -1 °C | 100 % | 7% | 100% | 96% | 96% | |
| 1 AM
7 PM
| snow | -1 °C -4 °C |
0.6 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1007 hPa | 97 % | -1 °C | 100 % | 7% | 100% | 97% | 95% | |
| 2 AM
8 PM
| snow | -1 °C -4 °C |
0.6 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1007 hPa | 97 % | -1 °C | 100 % | 7% | 100% | 100% | 97% | |
| 3 AM
9 PM
| snow | -2 °C -5 °C |
0.7 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1007 hPa | 98 % | -1 °C | 100 % | 7% | 100% | 100% | 99% | |
| 4 AM
10 PM
| snow | -2 °C -5 °C |
0.8 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1008 hPa | 99 % | -2 °C | 100 % | 100% | 100% | 100% | 72% | |
| 5 AM
11 PM
| heavy snow | -2 °C -5 °C |
1.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1008 hPa | 99 % | -2 °C | 100 % | 100% | 100% | 100% | 3% | |
| 6 AM
12 AM
| snow | -2 °C -5 °C |
0.9 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1008 hPa | 99 % | -2 °C | 100 % | 99% | 100% | 100% | 12% | |
| 7 AM
1 AM
| snow | -2 °C -5 °C |
0.4 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1009 hPa | 99 % | -2 °C | 100 % | 100% | 100% | 98% | 20% | |
| 8 AM
2 AM
| snow | -2 °C -5 °C |
0.4 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1009 hPa | 97 % | -2 °C | 100 % | 46% | 100% | 75% | 10% | |
| 9 AM
3 AM
| snow | -2 °C -5 °C |
0.8 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1010 hPa | 98 % | -1 °C | 100 % | 21% | 100% | 89% | 2% | |
| 10 AM
4 AM
| snow | -2 °C -5 °C |
0.9 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1011 hPa | 97 % | -1 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 22% | |
| 11 AM
5 AM
| snow | -2 °C -5 °C |
0.4 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1011 hPa | 97 % | -2 °C | 100 % | 0% | 100% | 88% | 14% | |
| 12 PM
6 AM
| light sleet | -1 °C -4 °C |
0.2 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1012 hPa | 93 % | -1 °C | 100 % | 0% | 100% | 21% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| light sleet | 1 °C -2 °C |
0.2 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1012 hPa | 86 % | -1 °C | 97 % | 0% | 97% | 21% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 2 °C 0 °C |
0.1 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1011 hPa | 79 % | -1 °C | 96 % | 0% | 94% | 35% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain | 2 °C -1 °C |
0.2 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1011 hPa | 74 % | -1 °C | 91 % | 0% | 88% | 32% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| light rain showers | 3 °C 1 °C |
0.2 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1011 hPa | 72 % | -1 °C | 74 % | 0% | 68% | 45% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| sleet | 2 °C -1 °C |
0.3 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1012 hPa | 72 % | -1 °C | 93 % | 0% | 91% | 45% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| snow showers | 2 °C -1 °C |
0.4 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1012 hPa | 76 % | -1 °C | 46 % | 0% | 19% | 35% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| light snow | 0 °C -2 °C |
0.1 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northwest |
1014 hPa | 87 % | -1 °C | 89 % | 0% | 46% | 87% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1014 hPa | 90 % | -1 °C | 35 % | 0% | 31% | 8% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | -1 °C -3 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1015 hPa | 90 % | -2 °C | 38 % | 0% | 33% | 22% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southeast |
1015 hPa | 89 % | -3 °C | 9 % | 0% | 7% | 3% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| partly cloudy | -3 °C -6 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1016 hPa | 89 % | -4 °C | 14 % | 0% | 9% | 7% | 0% | |
Kopes, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.2404; 9.7323
Time zone: Europe / Vienna
Something wrong, something missing?
Weather Kopes, Austria. Weather forecast Kopes.
Kopes - weather nearby - bigger cities
Kopes - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kopes is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kopes
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:44 am | 8:50 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:17 pm | 15:06 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:07 am | 9:27 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:22 am | 10:14 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:24 am | 11:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 4:27 am | 05/15/2026 7:34 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |