Weather Kolbeter Bühel weekend
Weather forecast for Kolbeter Bühel for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning rain, later morning light rain, in the evening overcast. Sunday during the day morning cloudy, later morning overcast, in the afternoon initially overcast, later cloudy, in the evening clear.
Friday, May 15
11 / 5°C
| 1.4 mm | 5 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kolbeter Bühel, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 9 PM
3 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1001 hPa | 74 % | 8 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.5 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1001 hPa | 79 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.9 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1001 hPa | 84 % | 8 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 100% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
1.4 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1001 hPa | 88 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
1.4 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1001 hPa | 93 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.9 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1001 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.3 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1000 hPa | 95 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 98% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1000 hPa | 96 % | 9 °C | 100 % | 0% | 99% | 93% | 99% | |
| 5 AM
11 PM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 3.5 m/s13 km/h northwest |
1000 hPa | 92 % | 8 °C | 100 % | 0% | 78% | 97% | 98% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.4 mm | 4.3 m/s15 km/h northwest |
1001 hPa | 94 % | 8 °C | 100 % | 0% | 95% | 100% | 96% | |
| 7 AM
1 AM
| light rain | 9 °C 8 °C |
0.2 mm | 4.6 m/s17 km/h northwest |
1001 hPa | 94 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 85% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 4.9 m/s18 km/h west-northwest |
1002 hPa | 91 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 88% | 89% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northwest |
1002 hPa | 88 % | 8 °C | 93 % | 0% | 85% | 51% | 35% | |
| 10 AM
4 AM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.3 mm | 5.6 m/s20 km/h northwest |
1002 hPa | 80 % | 7 °C | 89 % | 0% | 51% | 47% | 68% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain | 12 °C 10 °C |
0.2 mm | 5.8 m/s21 km/h northwest |
1003 hPa | 77 % | 7 °C | 100 % | 0% | 75% | 46% | 99% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 12 °C 10 °C |
0.1 mm | 5.9 m/s21 km/h northwest |
1003 hPa | 74 % | 7 °C | 100 % | 0% | 69% | 80% | 99% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northwest |
1003 hPa | 71 % | 7 °C | 100 % | 0% | 60% | 50% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 13 °C 11 °C |
0.3 mm | 6.2 m/s22 km/h northwest |
1003 hPa | 68 % | 6 °C | 100 % | 0% | 57% | 60% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 12 °C 10 °C |
0.3 mm | 6.1 m/s22 km/h northwest |
1004 hPa | 71 % | 7 °C | 100 % | 0% | 59% | 97% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h north-northwest |
1004 hPa | 72 % | 7 °C | 100 % | 0% | 93% | 92% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h north-northwest |
1004 hPa | 67 % | 6 °C | 100 % | 0% | 36% | 81% | 99% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north-northwest |
1004 hPa | 68 % | 6 °C | 100 % | 0% | 23% | 96% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northwest |
1005 hPa | 69 % | 6 °C | 100 % | 0% | 13% | 97% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 12 °C 10 °C |
0.2 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northwest |
1006 hPa | 69 % | 6 °C | 100 % | 0% | 25% | 100% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| light rain | 11 °C 9 °C |
0.1 mm | 5.3 m/s19 km/h northwest |
1007 hPa | 79 % | 7 °C | 100 % | 0% | 26% | 100% | 98% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northwest |
1008 hPa | 83 % | 7 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northwest |
1008 hPa | 79 % | 7 °C | 100 % | 0% | 18% | 100% | 100% | |
Kolbeter Bühel, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 48.2167; 16.2333
Time zone: Europe / Vienna
Something wrong, something missing?
Weather Kolbeter Bühel, Austria. Weather forecast Kolbeter Bühel.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kolbeter Bühel is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kolbeter Bühel
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:15 am | 8:28 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:51 pm | 15:12 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:37 am | 9:06 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:50 am | 9:54 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:48 am | 10:56 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 3:58 am | 05/15/2026 7:10 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |