Weather Karlonger Kogel today
| 15 °C | 12 °C | 4 pm | |
| 14 °C | 11 °C | 6 pm | |
| 11 °C | 8 °C | 8 pm | |
| 8 °C | 4 °C | 10 pm |
sunrise 5:40 am
sunset 8:03 pm
HOURLY
sunset 8:03 pm
Weather forecast Karlonger Kogel April 29, 2026
During the day morning overcast, in the afternoon initially overcast, later clear, in the evening partly cloudy. The highest temperature 15 °C. At night clear. The lowest temperature 7 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Karlonger Kogel, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 6 AM
12 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1022 hPa | 43 % | -3 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1023 hPa | 44 % | -3 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1024 hPa | 45 % | -3 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1024 hPa | 46 % | -2 °C | 100 % | 0% | 0% | 95% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1024 hPa | 42 % | -2 °C | 96 % | 0% | 0% | 93% | 66% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1024 hPa | 40 % | -1 °C | 81 % | 0% | 0% | 73% | 35% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1023 hPa | 37 % | -1 °C | 65 % | 0% | 0% | 42% | 44% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1023 hPa | 35 % | -1 °C | 93 % | 0% | 0% | 30% | 90% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1022 hPa | 33 % | -1 °C | 99 % | 0% | 0% | 25% | 99% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1022 hPa | 32 % | -1 °C | 33 % | 0% | 0% | 3% | 30% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1021 hPa | 29 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1021 hPa | 28 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
1021 hPa | 27 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1022 hPa | 35 % | -2 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north-northeast |
1022 hPa | 34 % | -4 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north-northeast |
1025 hPa | 34 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1027 hPa | 32 % | -7 °C | 23 % | 0% | 0% | 23% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1028 hPa | 30 % | -9 °C | 45 % | 0% | 0% | 45% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1029 hPa | 31 % | -9 °C | 71 % | 0% | 0% | 71% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1029 hPa | 33 % | -9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1029 hPa | 38 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 3 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1030 hPa | 43 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1030 hPa | 49 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-northwest |
1030 hPa | 53 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1030 hPa | 57 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northwest |
1031 hPa | 55 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1031 hPa | 50 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1031 hPa | 46 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1031 hPa | 41 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1031 hPa | 37 % | -4 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1030 hPa | 34 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1030 hPa | 32 % | -4 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1029 hPa | 30 % | -4 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1028 hPa | 28 % | -5 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1028 hPa | 27 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1027 hPa | 27 % | -5 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1027 hPa | 28 % | -5 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1027 hPa | 31 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1027 hPa | 36 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1028 hPa | 41 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1028 hPa | 44 % | -4 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1028 hPa | 48 % | -3 °C | 60 % | 0% | 0% | 0% | 60% | |
Karlonger Kogel, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.5249; 16.3432
Time zone: Europe / Vienna
Altitude: 483 m
The administrative part:
- Burgenland, Eisenstadt
- Oberpullendorf District, Oberpullendorf
Something wrong, something missing?
Weather Karlonger Kogel, Austria. Weather forecast Karlonger Kogel.
Karlonger Kogel - weather nearby - bigger cities
Karlonger Kogel - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Karlonger Kogel is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Karlonger Kogel
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Karlonger Kogel
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:40 am | 8:03 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:51 pm | 14:22 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:06 am | 8:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:24 am | 9:20 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:36 am | 10:09 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:50 pm | 04/29/2026 4:28 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |