Weather Hundsdorf, Salzburg today
| 11 °C | 10 °C | 12 pm | |
| 12 °C | 11 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 12 °C | 5 pm | |
| 7 °C | 6 °C | 10 pm |
sunrise 5:55 am
sunset 8:17 pm
HOURLY
sunset 8:17 pm
Weather forecast Hundsdorf, Salzburg April 29, 2026
During the day morning rain, in the afternoon rain showers, in the evening cloudy. The highest temperature 14 °C. Total rainfall 4.4 mm. At night partly cloudy. The lowest temperature 6 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Hundsdorf, Salzburg, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 8 AM
2 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h southwest |
1019 hPa | 85 % | 7 °C | 100 % | 0% | 6% | 100% | 95% | |
| 9 AM
3 AM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 0.6 m/s2 km/h southeast |
1019 hPa | 88 % | 8 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 99% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1020 hPa | 82 % | 7 °C | 100 % | 0% | 11% | 100% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 1.0 m/s4 km/h southwest |
1020 hPa | 77 % | 7 °C | 100 % | 0% | 14% | 100% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.1 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1020 hPa | 75 % | 7 °C | 100 % | 0% | 21% | 100% | 99% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1020 hPa | 75 % | 7 °C | 100 % | 0% | 43% | 100% | 89% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain | 12 °C 11 °C |
1.4 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1019 hPa | 69 % | 6 °C | 100 % | 0% | 63% | 95% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| rain showers | 12 °C 11 °C |
0.5 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1020 hPa | 73 % | 7 °C | 71 % | 0% | 38% | 59% | 3% | |
| 4 PM
10 AM
| rain showers | 13 °C 12 °C |
0.3 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1019 hPa | 71 % | 7 °C | 36 % | 0% | 18% | 21% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| rain showers | 14 °C 13 °C |
0.7 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1019 hPa | 64 % | 6 °C | 31 % | 0% | 9% | 24% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| rain showers | 12 °C 11 °C |
0.3 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1020 hPa | 75 % | 7 °C | 37 % | 0% | 21% | 21% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1020 hPa | 78 % | 7 °C | 11 % | 0% | 4% | 7% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1021 hPa | 86 % | 7 °C | 14 % | 0% | 10% | 3% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southwest |
1021 hPa | 86 % | 5 °C | 32 % | 0% | 23% | 13% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| light rain showers | 7 °C 6 °C |
0.1 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1022 hPa | 84 % | 4 °C | 38 % | 0% | 36% | 13% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northeast |
1023 hPa | 85 % | 3 °C | 60 % | 0% | 58% | 53% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south |
1024 hPa | 87 % | 3 °C | 85 % | 0% | 85% | 54% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southwest |
1024 hPa | 88 % | 2 °C | 64 % | 3% | 64% | 10% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southwest |
1025 hPa | 89 % | 1 °C | 46 % | 14% | 46% | 6% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| fog | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south |
1025 hPa | 89 % | 0 °C | 43 % | 27% | 43% | 5% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| fog | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1025 hPa | 88 % | 0 °C | 38 % | 35% | 38% | 2% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| fog | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south |
1025 hPa | 85 % | 0 °C | 31 % | 29% | 31% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| partly cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1026 hPa | 80 % | -1 °C | 24 % | 22% | 24% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| partly cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1027 hPa | 81 % | 0 °C | 18 % | 17% | 18% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1027 hPa | 81 % | 2 °C | 14 % | 13% | 14% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1027 hPa | 66 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1026 hPa | 53 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1025 hPa | 46 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1024 hPa | 39 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1023 hPa | 35 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1022 hPa | 33 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1022 hPa | 31 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1021 hPa | 30 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1021 hPa | 31 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1021 hPa | 34 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1022 hPa | 51 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1023 hPa | 50 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1024 hPa | 52 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1025 hPa | 56 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1026 hPa | 61 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Hundsdorf, Salzburg, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.2834; 12.8362
Time zone: Europe / Vienna
Population: 360
Altitude: 754 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Hundsdorf, Salzburg, Austria. Weather forecast Hundsdorf, Salzburg.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Hundsdorf, Salzburg is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Hundsdorf, Salzburg
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Hundsdorf, Salzburg
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:55 am | 8:17 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:06 pm | 14:21 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:21 am | 8:51 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:39 am | 9:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:52 am | 10:21 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:04 pm | 04/29/2026 4:42 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |