Weather Hohenaugupf today
Weather forecast Hohenaugupf April 28, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning clear, in the afternoon partly cloudy, in the evening cloudy. The highest temperature 9 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Hohenaugupf, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | -3 °C -6 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1026 hPa | 75 % | -7 °C | 21 % | 0% | 21% | 12% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southeast |
1025 hPa | 59 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1021 hPa | 36 % | -5 °C | 30 % | 0% | 3% | 27% | 6% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1021 hPa | 54 % | -4 °C | 84 % | 0% | 0% | 84% | 0% | |
Hohenaugupf, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.8440; 13.7218
Time zone: Europe / Vienna
Something wrong, something missing?
Weather Hohenaugupf, Austria. Weather forecast Hohenaugupf.
Hohenaugupf - weather nearby - bigger cities
Hohenaugupf - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Hohenaugupf is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Hohenaugupf
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Hohenaugupf
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:52 am | 8:13 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:02 pm | 14:21 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:17 am | 8:48 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:35 am | 9:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:47 am | 10:19 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:50 pm | 04/28/2026 4:24 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |