Weather Hof today
Weather forecast Hof April 29, 2026
During the day morning overcast, in the afternoon initially overcast, later cloudy, in the evening overcast. The highest temperature 14 °C. Total rainfall 0.3 mm. At night light rain. The lowest temperature 7 °C. Total rainfall 0.5 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Hof, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1021 hPa | 55 % | 0 °C | 100 % | 0% | 9% | 100% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west |
1021 hPa | 60 % | 0 °C | 96 % | 0% | 32% | 93% | 51% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1018 hPa | 41 % | 0 °C | 64 % | 0% | 21% | 62% | 4% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.3 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1017 hPa | 52 % | 2 °C | 100 % | 0% | 18% | 100% | 97% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| light rain | 9 °C 7 °C |
0.5 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1017 hPa | 71 % | 3 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 54% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 7 °C 5 °C |
4.3 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1018 hPa | 86 % | 5 °C | 100 % | 0% | 71% | 100% | 89% | |
Hof, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 48.1942; 15.9583
Time zone: Europe / Vienna
Population: 16
Altitude: 0 m
The administrative part:
- Lower Austria, Sankt Pölten
- Sankt Pölten Land, Oberndorf an der Ebene
Something wrong, something missing?
Weather Hof, Austria. Weather forecast Hof.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Hof is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Hof
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Hof
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:40 am | 8:07 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:53 pm | 14:26 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:05 am | 8:42 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:23 am | 9:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:33 am | 10:15 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:52 pm | 04/29/2026 4:29 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |