Weather Hintergitzen long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Hintergitzen for ten days.
Monday, May 4
24 / 10°C
| 0.0 mm | 6 km/h |
| 10 °C | 9 °C | 2 am | |
| 14 °C | 13 °C | 8 am | |
| 24 °C | 23 °C | 2 pm | |
| 20 °C | 20 °C | 8 pm |
sunrise 5:45 am
sunset 8:24 pm
HOURLY
sunset 8:24 pm
|
|
|
|
Weather forecast Hintergitzen, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1011 hPa | 71 % | 5 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1012 hPa | 68 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1010 hPa | 36 % | 7 °C | 99 % | 0% | 0% | 73% | 97% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
1009 hPa | 50 % | 9 °C | 70 % | 0% | 0% | 36% | 54% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h south |
1011 hPa | 78 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 11% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1010 hPa | 65 % | 9 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 25 °C 24 °C |
0.1 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1005 hPa | 36 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 14% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h east-northeast |
1004 hPa | 62 % | 13 °C | 80 % | 0% | 0% | 34% | 72% | |
Hintergitzen, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.8525; 13.0258
Time zone: Europe / Vienna
Something wrong, something missing?
Weather Hintergitzen, Austria. Weather forecast Hintergitzen.
Hintergitzen - weather nearby - bigger cities
Hintergitzen - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Hintergitzen is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Hintergitzen
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:45 am | 8:24 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:04 pm | 14:39 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:09 am | 9 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:26 am | 9:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:34 am | 10:36 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 10:52 pm | 05/04/2026 6:36 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |