Weather Hefenscher weekend
Weather forecast for Hefenscher for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning heavy rain, later morning rain, in the evening light rain. Sunday during the day morning fog, later morning overcast, in the afternoon cloudy.
Friday, May 15
8 / 5°C
| 4.8 mm | 4 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Hefenscher, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 5 PM
11 AM
| rain | 8 °C 7 °C |
0.4 mm | 1.2 m/s4 km/h east-northeast |
1001 hPa | 78 % | 4 °C | 100 % | 0% | 97% | 100% | 96% | |
| 6 PM
12 PM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.5 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1001 hPa | 88 % | 5 °C | 100 % | 0% | 91% | 100% | 99% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 6 °C 5 °C |
0.5 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1002 hPa | 92 % | 5 °C | 100 % | 0% | 89% | 100% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 6 °C 5 °C |
0.5 mm | 0.8 m/s3 km/h northeast |
1002 hPa | 97 % | 5 °C | 100 % | 0% | 99% | 99% | 96% | |
| 9 PM
3 PM
| rain | 5 °C 4 °C |
0.8 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1003 hPa | 99 % | 5 °C | 100 % | 100% | 100% | 100% | 95% | |
| 10 PM
4 PM
| rain | 5 °C 4 °C |
0.9 mm | 1.2 m/s4 km/h northwest |
1003 hPa | 99 % | 5 °C | 100 % | 100% | 100% | 100% | 82% | |
| 11 PM
5 PM
| heavy rain | 5 °C 4 °C |
1.2 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1003 hPa | 99 % | 5 °C | 100 % | 100% | 100% | 100% | 55% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| heavy rain | 5 °C 3 °C |
1.2 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1003 hPa | 99 % | 4 °C | 100 % | 100% | 100% | 100% | 4% | |
| 1 AM
7 PM
| heavy rain | 5 °C 3 °C |
1.2 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1003 hPa | 99 % | 4 °C | 100 % | 96% | 100% | 100% | 38% | |
| 2 AM
8 PM
| heavy rain | 5 °C 3 °C |
1.3 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1004 hPa | 99 % | 4 °C | 100 % | 96% | 100% | 100% | 16% | |
| 3 AM
9 PM
| heavy rain | 5 °C 3 °C |
1.2 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1004 hPa | 99 % | 4 °C | 100 % | 32% | 100% | 100% | 1% | |
| 4 AM
10 PM
| heavy rain | 4 °C 2 °C |
1.2 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1004 hPa | 99 % | 4 °C | 100 % | 94% | 100% | 99% | 21% | |
| 5 AM
11 PM
| heavy rain | 4 °C 2 °C |
1.2 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1004 hPa | 99 % | 4 °C | 100 % | 33% | 100% | 99% | 39% | |
| 6 AM
12 AM
| heavy rain | 4 °C 2 °C |
1.1 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1004 hPa | 98 % | 4 °C | 100 % | 34% | 100% | 100% | 83% | |
| 7 AM
1 AM
| heavy rain | 4 °C 2 °C |
1.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1005 hPa | 96 % | 4 °C | 100 % | 1% | 100% | 99% | 96% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 5 °C 3 °C |
0.6 mm | 3.6 m/s13 km/h northwest |
1005 hPa | 95 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 85% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 5 °C 3 °C |
0.5 mm | 4.5 m/s16 km/h northwest |
1006 hPa | 89 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 76% | 88% | |
| 10 AM
4 AM
| rain | 6 °C 3 °C |
0.6 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northwest |
1005 hPa | 78 % | 2 °C | 100 % | 0% | 99% | 60% | 28% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 6 °C 3 °C |
0.8 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northwest |
1006 hPa | 77 % | 2 °C | 99 % | 0% | 93% | 86% | 69% | |
| 12 PM
6 AM
| rain | 6 °C 3 °C |
0.6 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northwest |
1007 hPa | 79 % | 3 °C | 99 % | 0% | 89% | 85% | 67% | |
| 1 PM
7 AM
| rain | 7 °C 4 °C |
0.8 mm | 5.2 m/s19 km/h northwest |
1007 hPa | 74 % | 2 °C | 93 % | 0% | 71% | 53% | 71% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 7 °C 5 °C |
0.5 mm | 5.1 m/s18 km/h north-northwest |
1008 hPa | 76 % | 2 °C | 95 % | 0% | 79% | 57% | 53% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 7 °C 5 °C |
0.5 mm | 5.3 m/s19 km/h northwest |
1008 hPa | 77 % | 3 °C | 98 % | 0% | 96% | 28% | 35% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 7 °C 5 °C |
0.4 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northwest |
1008 hPa | 75 % | 3 °C | 96 % | 0% | 94% | 32% | 7% | |
| 5 PM
11 AM
| rain showers | 7 °C 5 °C |
0.4 mm | 4.7 m/s17 km/h northwest |
1009 hPa | 76 % | 3 °C | 76 % | 0% | 48% | 60% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| light rain showers | 6 °C 4 °C |
0.2 mm | 4.2 m/s15 km/h northwest |
1010 hPa | 83 % | 3 °C | 57 % | 0% | 49% | 16% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northwest |
1011 hPa | 87 % | 3 °C | 94 % | 0% | 93% | 0% | 4% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 5 °C 3 °C |
0.2 mm | 3.1 m/s11 km/h west-northwest |
1012 hPa | 94 % | 3 °C | 96 % | 0% | 96% | 17% | 5% | |
| 9 PM
3 PM
| light rain | 4 °C 2 °C |
0.2 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1013 hPa | 98 % | 3 °C | 100 % | 39% | 100% | 35% | 3% | |
| 10 PM
4 PM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-northwest |
1014 hPa | 99 % | 3 °C | 100 % | 39% | 100% | 3% | 2% | |
| 11 PM
5 PM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-northwest |
1015 hPa | 98 % | 3 °C | 100 % | 42% | 100% | 3% | 0% | |
Hefenscher, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.5216; 13.4277
Time zone: Europe / Vienna
Population: 313
Altitude: 0 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Hefenscher, Austria. Weather forecast Hefenscher.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Hefenscher is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Hefenscher
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:29 am | 8:36 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:02 pm | 15:07 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:51 am | 9:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:05 am | 10 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:07 am | 11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 4:11 am | 05/15/2026 7:20 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |