Weather Haag, Upper Austria weekend
Weather forecast for Haag, Upper Austria for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day clear. Sunday during the day morning clear, in the afternoon cloudy.
Friday, May 1
18 / 3°C
| 0.0 mm | 16 km/h |
| 10 °C | 7 °C | 9 am | |
| 15 °C | 13 °C | 12 pm | |
| 18 °C | 16 °C | 3 pm | |
| 13 °C | 11 °C | 9 pm |
sunrise 5:45 am
sunset 8:18 pm
HOURLY
sunset 8:18 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Haag, Upper Austria, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1029 hPa | 45 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1029 hPa | 49 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1029 hPa | 55 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1029 hPa | 60 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1029 hPa | 61 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1029 hPa | 62 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1030 hPa | 66 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1030 hPa | 65 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1030 hPa | 58 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1030 hPa | 50 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1030 hPa | 41 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1029 hPa | 37 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1029 hPa | 38 % | 1 °C | 10 % | 0% | 3% | 10% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1028 hPa | 36 % | 1 °C | 10 % | 0% | 2% | 10% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east |
1028 hPa | 35 % | 2 °C | 12 % | 0% | 3% | 12% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east |
1027 hPa | 34 % | 2 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east |
1026 hPa | 34 % | 2 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1026 hPa | 35 % | 2 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1026 hPa | 36 % | 2 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1025 hPa | 40 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1025 hPa | 45 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1026 hPa | 48 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1026 hPa | 56 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1026 hPa | 58 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1026 hPa | 61 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1026 hPa | 64 % | 2 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1026 hPa | 67 % | 2 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1024 hPa | 63 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1020 hPa | 28 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1016 hPa | 37 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Haag, Upper Austria, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 48.2132; 13.9497
Time zone: Europe / Vienna
Population: 18
Altitude: 320 m
The administrative part:
- Upper Austria, Linz
- Politischer Bezirk Grieskirchen, Grieskirchen
Something wrong, something missing?
Weather Haag, Upper Austria, Austria. Weather forecast Haag, Upper Austria.
Haag, Upper Austria - weather nearby - bigger cities
Haag, Upper Austria - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Haag, Upper Austria is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Haag, Upper Austria
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:45 am | 8:18 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:01 pm | 14:32 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:09 am | 8:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:26 am | 9:37 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:36 am | 10:28 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:21 pm | 05/01/2026 5:09 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |