Weather Gwechenberg tomorrow
Weather forecast Gwechenberg May 16, 2026
During the day morning light snow, later morning sleet, in the afternoon heavy sleet. The highest temperature 2 °C. Total rainfall 19.0 mm. At night overcast. The lowest temperature 0 °C. Total rainfall 0.2 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Gwechenberg, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| light snow | 0 °C -2 °C |
0.9 mm | 0.5 m/s2 km/h west-northwest |
1006 hPa | 99 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| sleet | 0 °C -2 °C |
3.2 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northwest |
1008 hPa | 95 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy sleet | 1 °C -1 °C |
8.7 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1013 hPa | 91 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| heavy sleet | 0 °C -2 °C |
6.2 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1017 hPa | 97 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 1 °C -1 °C |
0.2 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1020 hPa | 99 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 92% | 96% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1021 hPa | 94 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1021 hPa | 71 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 13% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northeast |
1019 hPa | 83 % | 0 °C | 22 % | 0% | 21% | 4% | 0% | |
Gwechenberg, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.5333; 13.4000
Time zone: Europe / Vienna
Something wrong, something missing?
Weather Gwechenberg, Austria. Weather forecast Gwechenberg.
Gwechenberg - weather nearby - bigger cities
Gwechenberg - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gwechenberg is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Gwechenberg
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:27 am | 8:38 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:02 pm | 15:10 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:50 am | 9:16 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:03 am | 10:02 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:04 am | 11:02 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:37 am | 05/16/2026 8:49 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |