Weather Gschirreck weekend
Weather forecast for Gschirreck for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning rain, in the afternoon rain showers. Sunday during the day partly cloudy, later morning rain showers, in the afternoon light rain showers, in the evening clear.
Sunday, May 17
14 / 6°C
| 1.8 mm | 9 km/h |
| 9 °C | 8 °C | 9 am | |
| 12 °C | 10 °C | 12 pm | |
| 14 °C | 12 °C | 3 pm | |
| 10 °C | 8 °C | 9 pm |
sunrise 5:24 am
sunset 8:38 pm
HOURLY
sunset 8:38 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Gschirreck, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west-southwest |
1014 hPa | 94 % | 5 °C | 60 % | 0% | 48% | 28% | 1% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west-southwest |
1015 hPa | 94 % | 5 °C | 65 % | 0% | 52% | 46% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west-southwest |
1015 hPa | 94 % | 5 °C | 47 % | 0% | 44% | 17% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west-southwest |
1015 hPa | 94 % | 5 °C | 62 % | 0% | 60% | 26% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west-southwest |
1016 hPa | 94 % | 5 °C | 37 % | 0% | 35% | 19% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-southwest |
1016 hPa | 93 % | 4 °C | 21 % | 0% | 21% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-southwest |
1016 hPa | 92 % | 4 °C | 18 % | 0% | 18% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-southwest |
1017 hPa | 91 % | 5 °C | 25 % | 0% | 25% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-southwest |
1017 hPa | 86 % | 5 °C | 17 % | 0% | 16% | 1% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west |
1017 hPa | 81 % | 6 °C | 21 % | 0% | 19% | 6% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain showers | 10 °C 8 °C |
0.2 mm | 3.5 m/s13 km/h west |
1017 hPa | 74 % | 5 °C | 27 % | 0% | 18% | 13% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| rain showers | 11 °C 9 °C |
0.3 mm | 3.6 m/s13 km/h west-northwest |
1017 hPa | 69 % | 5 °C | 25 % | 0% | 13% | 18% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| rain showers | 12 °C 10 °C |
0.3 mm | 3.2 m/s12 km/h west-northwest |
1016 hPa | 60 % | 4 °C | 46 % | 0% | 35% | 26% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| rain showers | 13 °C 11 °C |
0.4 mm | 2.9 m/s10 km/h west-northwest |
1016 hPa | 55 % | 4 °C | 43 % | 0% | 28% | 36% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 14 °C 12 °C |
0.3 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1015 hPa | 52 % | 3 °C | 45 % | 0% | 22% | 41% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain showers | 14 °C 12 °C |
0.2 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1015 hPa | 50 % | 3 °C | 39 % | 0% | 25% | 35% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| light rain showers | 14 °C 12 °C |
0.1 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1015 hPa | 49 % | 3 °C | 33 % | 0% | 16% | 30% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1015 hPa | 49 % | 3 °C | 30 % | 0% | 15% | 22% | 5% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1014 hPa | 51 % | 3 °C | 67 % | 0% | 11% | 11% | 60% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1014 hPa | 58 % | 5 °C | 82 % | 0% | 3% | 10% | 79% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h west-southwest |
1015 hPa | 69 % | 6 °C | 64 % | 0% | 3% | 6% | 61% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south |
1015 hPa | 70 % | 4 °C | 9 % | 0% | 2% | 2% | 7% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1015 hPa | 76 % | 4 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1015 hPa | 85 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1015 hPa | 89 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1015 hPa | 88 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1015 hPa | 88 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1014 hPa | 86 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1014 hPa | 83 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1014 hPa | 75 % | 2 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south |
1015 hPa | 68 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south |
1015 hPa | 68 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-southeast |
1015 hPa | 60 % | 4 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1014 hPa | 47 % | 6 °C | 97 % | 0% | 0% | 6% | 97% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain showers | 14 °C 13 °C |
0.8 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1014 hPa | 70 % | 8 °C | 39 % | 0% | 0% | 32% | 11% | |
Gschirreck, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.7500; 13.8667
Time zone: Europe / Vienna
Something wrong, something missing?
Weather Gschirreck, Austria. Weather forecast Gschirreck.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gschirreck is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Gschirreck
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:24 am | 8:38 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1 pm | 15:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:46 am | 9:16 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:58 am | 10:04 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:58 am | 11:06 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:10 am | 05/17/2026 10:14 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |