Weather Groß-Raßberg week
Weather forecast for Groß-Raßberg for this and next week.
Saturday, May 2
22 / 8°C
| 0.0 mm | 8 km/h |
| 8 °C | 7 °C | 2 am | |
| 11 °C | 10 °C | 8 am | |
| 22 °C | 20 °C | 2 pm | |
| 18 °C | 16 °C | 8 pm |
sunrise 5:35 am
sunset 8:11 pm
HOURLY
sunset 8:11 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Groß-Raßberg, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1026 hPa | 64 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south |
1026 hPa | 64 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1026 hPa | 67 % | 2 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-southwest |
1025 hPa | 62 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1022 hPa | 28 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1019 hPa | 36 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1018 hPa | 57 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southeast |
1016 hPa | 53 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southeast |
1013 hPa | 27 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h southeast |
1010 hPa | 39 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Groß-Raßberg, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 48.1926; 15.9470
Time zone: Europe / Vienna
Population: 255
Altitude: 310 m
The administrative part:
- Lower Austria, Sankt Pölten
- Sankt Pölten Land, Oberndorf an der Ebene
Something wrong, something missing?
Weather Groß-Raßberg, Austria. Weather forecast Groß-Raßberg.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Groß-Raßberg is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Groß-Raßberg
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:35 am | 8:11 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:53 pm | 14:35 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5 am | 8:47 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:16 am | 9:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:25 am | 10:22 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 8:24 pm | 05/02/2026 5:22 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |