Weather Gerlitzen long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Gerlitzen for ten days.
Wednesday, May 20
15 / 3°C
| 0.0 mm | 14 km/h |
| 1 °C | -1 °C | 2 am | |
| 5 °C | 4 °C | 8 am | |
| 14 °C | 11 °C | 2 pm | |
| 10 °C | 8 °C | 8 pm |
sunrise 5:24 am
sunset 8:38 pm
HOURLY
sunset 8:38 pm
|
|
|
|
Weather forecast Gerlitzen, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1026 hPa | 82 % | -1 °C | 15 % | 0% | 2% | 11% | 1% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h west-southwest |
1026 hPa | 74 % | 1 °C | 96 % | 0% | 7% | 0% | 96% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1024 hPa | 38 % | 0 °C | 46 % | 0% | 0% | 5% | 42% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-northeast |
1024 hPa | 62 % | 2 °C | 88 % | 0% | 0% | 38% | 80% | |
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1026 hPa | 77 % | 0 °C | 34 % | 0% | 28% | 26% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.1 mm | 0.6 m/s2 km/h south |
1026 hPa | 70 % | 3 °C | 14 % | 0% | 14% | 0% | 0% | |
Gerlitzen, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 46.6949; 13.9243
Time zone: Europe / Vienna
Altitude: 1758 m
The administrative part:
- Carinthia, Klagenfurt
- Feldkirchen District, Bodensdorf, Carinthia
Something wrong, something missing?
Weather Gerlitzen, Austria. Weather forecast Gerlitzen.
Gerlitzen - weather nearby - bigger cities
Gerlitzen - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gerlitzen is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Gerlitzen
data are always in the local timeSun and light
May 20, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:24 am | 8:38 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1 pm | 15:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:46 am | 9:15 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4 am | 10:02 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:01 am | 11:01 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/20/2026 8:28 am | 05/21/2026 1:01 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |