Weather Gaisruck, Lower Austria weekend
Weather forecast for Gaisruck, Lower Austria for this and next weekend.
/ °C
| mm | km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Gaisruck, Lower Austria, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 04/13/2026 |
|||||||||||||
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east-southeast |
1014 hPa | 38 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 10% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h east-southeast |
1014 hPa | 34 % | -1 °C | 100 % | 0% | 0% | 4% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 16 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h east-southeast |
1013 hPa | 32 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 12% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h southeast |
1013 hPa | 30 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 22% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h southeast |
1012 hPa | 29 % | 0 °C | 99 % | 0% | 0% | 20% | 99% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h southeast |
1012 hPa | 29 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 28% | 99% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h southeast |
1012 hPa | 30 % | 1 °C | 94 % | 0% | 0% | 50% | 87% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h southeast |
1011 hPa | 33 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 98% | 88% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h southeast |
1011 hPa | 37 % | 2 °C | 99 % | 0% | 0% | 97% | 99% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southeast |
1011 hPa | 41 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h southeast |
1012 hPa | 43 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 97% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-southeast |
1012 hPa | 44 % | 2 °C | 96 % | 0% | 0% | 87% | 85% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-southeast |
1013 hPa | 44 % | 2 °C | 38 % | 0% | 0% | 34% | 5% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-southeast |
1013 hPa | 48 % | 2 °C | 40 % | 0% | 0% | 5% | 37% | |
Tuesday 04/14/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-southeast |
1014 hPa | 51 % | 2 °C | 29 % | 0% | 1% | 11% | 18% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-southeast |
1014 hPa | 50 % | 1 °C | 92 % | 0% | 0% | 54% | 80% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-southeast |
1014 hPa | 48 % | 0 °C | 97 % | 0% | 0% | 72% | 92% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-southeast |
1014 hPa | 46 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 65% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-southeast |
1014 hPa | 45 % | 0 °C | 82 % | 0% | 0% | 67% | 64% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1014 hPa | 49 % | 0 °C | 68 % | 0% | 0% | 46% | 39% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east |
1015 hPa | 50 % | 0 °C | 62 % | 0% | 0% | 40% | 36% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1015 hPa | 52 % | 0 °C | 52 % | 0% | 4% | 35% | 23% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1015 hPa | 49 % | 0 °C | 97 % | 0% | 7% | 95% | 36% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-southeast |
1015 hPa | 47 % | 0 °C | 96 % | 0% | 2% | 89% | 60% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h southeast |
1016 hPa | 51 % | 2 °C | 96 % | 0% | 2% | 90% | 62% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1016 hPa | 55 % | 3 °C | 93 % | 0% | 2% | 91% | 16% | |
| 12 PM
6 AM
| heavy rain | 14 °C 12 °C |
2.7 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1017 hPa | 54 % | 4 °C | 96 % | 0% | 0% | 94% | 41% | |
| 1 PM
7 AM
| heavy rain | 14 °C 12 °C |
1.1 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1016 hPa | 58 % | 6 °C | 96 % | 0% | 0% | 93% | 47% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1016 hPa | 53 % | 6 °C | 99 % | 0% | 3% | 68% | 95% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1016 hPa | 45 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 94% | 94% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1016 hPa | 44 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 93% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1016 hPa | 51 % | 6 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 53% | |
| 6 PM
12 PM
| light rain | 15 °C 14 °C |
0.1 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
1017 hPa | 62 % | 7 °C | 100 % | 0% | 9% | 100% | 93% | |
| 7 PM
1 PM
| light rain | 14 °C 13 °C |
0.2 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1017 hPa | 72 % | 8 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.1 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1018 hPa | 79 % | 9 °C | 100 % | 0% | 26% | 100% | 97% | |
| 9 PM
3 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1018 hPa | 83 % | 9 °C | 100 % | 0% | 38% | 100% | 73% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1019 hPa | 88 % | 10 °C | 100 % | 0% | 21% | 100% | 31% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1019 hPa | 93 % | 10 °C | 100 % | 0% | 94% | 100% | 1% | |
Gaisruck, Lower Austria, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 48.3833; 16.0667
Time zone: Europe / Vienna
Population: 222
Altitude: 172 m
The administrative part:
- Lower Austria, Sankt Pölten
- Korneuburg, Seyring
Something wrong, something missing?
Weather Gaisruck, Lower Austria, Austria. Weather forecast Gaisruck, Lower Austria.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.