Weather Fuschl am See long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Fuschl am See for ten days.
Sunday, May 3
22 / 10°C
| 0.0 mm | 7 km/h |
| 9 °C | 7 °C | 2 am | |
| 14 °C | 13 °C | 8 am | |
| 22 °C | 20 °C | 2 pm | |
| 17 °C | 17 °C | 8 pm |
sunrise 5:45 am
sunset 8:22 pm
HOURLY
sunset 8:22 pm
|
|
|
|
Weather forecast Fuschl am See, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1015 hPa | 60 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southeast |
1013 hPa | 61 % | 6 °C | 46 % | 0% | 0% | 0% | 46% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1010 hPa | 34 % | 5 °C | 74 % | 0% | 0% | 36% | 72% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-northeast |
1007 hPa | 58 % | 8 °C | 93 % | 0% | 0% | 4% | 93% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1006 hPa | 70 % | 6 °C | 94 % | 0% | 0% | 0% | 94% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.4 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1008 hPa | 71 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 44% | 5% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain | 14 °C 13 °C |
15.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northwest |
1006 hPa | 70 % | 9 °C | 100 % | 0% | 60% | 99% | 52% | |
| 8 PM
2 PM
| heavy rain | 8 °C 6 °C |
8.1 mm | 6.3 m/s23 km/h west-northwest |
1011 hPa | 97 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
Fuschl am See, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.8000; 13.3000
Time zone: Europe / Vienna
Population: 1 520
Altitude: 685 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Fuschl am See, Austria. Weather forecast Fuschl am See.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Fuschl am See is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Fuschl am See
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:45 am | 8:22 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:03 pm | 14:36 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:10 am | 8:58 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:27 am | 9:41 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:36 am | 10:32 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 9:43 pm | 05/03/2026 6:01 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |