Weather Föderlach today
Weather forecast Föderlach April 29, 2026
During the day morning cloudy, in the afternoon overcast, in the evening partly cloudy. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night cloudy. The lowest temperature 4 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Föderlach, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 9 °C 9 °C |
0.1 mm | 0.7 m/s3 km/h west-southwest |
1019 hPa | 98 % | 9 °C | 65 % | 0% | 61% | 10% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1020 hPa | 92 % | 8 °C | 63 % | 0% | 62% | 10% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1019 hPa | 39 % | 1 °C | 89 % | 0% | 7% | 38% | 80% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1019 hPa | 53 % | 1 °C | 29 % | 0% | 17% | 22% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1025 hPa | 40 % | -6 °C | 54 % | 0% | 18% | 53% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1026 hPa | 41 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1024 hPa | 24 % | -6 °C | 68 % | 0% | 0% | 68% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1026 hPa | 38 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Föderlach, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 46.5914; 13.9814
Time zone: Europe / Vienna
Altitude: 501 m
The administrative part:
- Carinthia, Klagenfurt
- Politischer Bezirk Villach Land, Velden am Wörthersee
Something wrong, something missing?
Weather Föderlach, Austria. Weather forecast Föderlach.
Föderlach - weather nearby - bigger cities
Föderlach - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Föderlach is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Föderlach
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Föderlach
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:52 am | 8:11 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:01 pm | 14:18 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:18 am | 8:45 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:38 am | 9:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:51 am | 10:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:59 pm | 04/29/2026 4:39 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |